Cezary Chybowski, Reliance Polska: staniemy u progu kryzysu, jakiego nasze pokolenie jeszcze nie widziało

- Skutkiem może być galopująca inflacja, spowodowana dodrukiem pieniądza. Wzrosną ceny artykułów budowlanych oraz koszty wynagrodzenia pracowników, co przełoży się bezpośrednio na ogromny wzrost cen mieszkań. Bańka jednak pęknie, a my w 2023-2024 roku staniemy u progu kryzysu, jakiego nasze pokolenie jeszcze nie widziało - Cezary Chybowski, prezes Reliance Polska, właściciel portalu inwestycyjnego Obligain ocenił wpływ Nowego Ładu na polski rynek mieszkaniowy.

Autor: housemarket.pl 28 maja 2021 08:34

Jaka jest Państwa opinia na temat proponowanych rozwiązań w ramach Polskiego Ładu? Jakie będą miały wpływ na rynek mieszkaniowy?

Opublikowany 15 maja dokument liczy prawie 130 stron, jednak niestety w wielu kwestiach nie jest zbyt dokładny, a najważniejsze zagadnienia są opisane ogólnikowo. Na ten moment nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić wpływ Polskiego Ładu na rynek mieszkaniowy ponieważ nie wiemy, jak w praktyce ten Polski Ład będzie wyglądał. Jeżeli pokusić się o symulację opartą o szumne zapowiedzi, to na myśl przychodzi mi polskie przysłowie „dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane”, ponieważ populistyczne hasła niosą za sobą bardzo konkretne skutki prawno-gospodarcze.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Po pierwsze podniesiona zostanie kwota wolna od podatku, aż do 30 tys. zł/rocznie...

To rozwiązanie oceniam bardzo dobrze, ponieważ szara strefa nie będzie już atrakcyjna i osoby zarabiające mniej, nie będą ukrywały dochodów przed urzędem skarbowym. Co prawda nie wpłyną z ich tytułu do budżetu dodatkowe środki, jednak urząd będzie miał informację o tym, ile kto zarabia w szarej strefie. Otworzy to furtkę do kontroli i może skutkować nakładaniem kar na osoby, które ujawnią swoje wcześniej ukrywane dochody. Pamiętajmy, że tutaj urząd ma aż 5 lat na taką kontrolę. Jednak w samym zamyśle pomysł, aby Polacy mieli wyższą kwotę wolną od podatku, jest dobry. Ujawnienie dochodów powinno korzystnie wpłynąć na zdolność kredytową, więc oceniam oddziaływanie tego zapisu na rynek mieszkaniowy pozytywnie, w szczególności w mniejszych miejscowościach, gdzie ceny nieruchomości są niższe.

Pracować będą mogli emeryci, co może generować u nich nadwyżkę finansową.

Taką nadwyżkę finansową część emerytów może chcieć dołożyć wnukom do mieszkania. Tutaj oczywiście również muszą uważać ci, którzy do tej pory ukrywali przed urzędem swoją pracę. Ta zmiana powinna pozytywnie wpłynąć na rynek mieszkaniowy, choć w bardzo małym stopniu.

Zapowiadany jest wzrost składki zdrowotnej i choć w przedstawionym przez rząd dokumencie czytamy: "Dzięki uldze reforma będzie neutralna dla podatników zatrudnionych na umowę o pracę z dochodem od 6 do 10 tys. PLN miesięcznie”, to możemy spodziewać się zwiększenia podatków dla samozatrudnionych. Oczywiście wpływ tego zapisu na rynek mieszkaniowy oceniam jako negatywny.

Kolejny punkt to zapowiedź przez rząd 12 tys. zł na opiekę nad drugim dzieckiem, do wykorzystania między 12 a 36 miesiącem życia i jest to sztandarowy punkt Polskiego Ładu, więc możemy zakładać, że prawdopodobieństwo jego wprowadzenia jest wyższe niż w przypadku innych postulatów...

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych