Cezary Grabowski: wzrosty stóp procentowych uderzają w deweloperów

Wzrosty stóp procentowych, a tym samym wzrosty kosztów kredytowania, ale również spadek zdolności kredytowych potencjalnych klientów znacząco wpływają na rynek mieszkaniowy. - Wzrastające koszty kredytów będą skutkować spadkiem liczby sprzedanych mieszkań - powiedział Cezary Grabowski, dyrektor marketingu i sprzedaży Bouygues Immobilier Polska.

Autor: housemarket.pl 11 maja 2022 09:29

Cezary Grabowski zaznacza, że klienci, który planują zakup mieszkania „na kredyt”, mogą zrezygnować z zakupu lub zdecydować się na tańsze rozwiązania mieszkaniowe, np. z segmentu popularnego.

- W tej sytuacji należy jednak pamiętać, że są klienci, którzy kupują mieszkania z środków własnych i tu odnotowujemy wzrost sprzedaży. W marcu Bouygues Immobilier Polska sprzedał prawie 80 proc. lokali klientom deklarującym finasowanie ze środków własnych. Dodatkowo duża inflacja składania klientów posiadających gotówkę do inwestowania głównie w nieruchomości, które od lat stanowią „bezpieczną przystań” - powiedział Cezary Grabowski. 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pytany o to czy klienci mogą zmienić predyspozycje dotyczące zakupu mieszkań zapewnił, że osoby zainteresowane zakupem mieszkania przede wszystkim będą dostosowywać metraż lokalu do swoich możliwości finansowych.

- Poszukiwane będą mieszkania z możliwie optymalną powierzchnią bez tzw. pustych metrów. Oznacza to, że wzrośnie zainteresowanie mniejszymi, ale funkcjonalnymi mieszkaniami w segmencie popularnym i średnim - powiedział Cezary Grabowski.

Dodał że obecnie wyraźnie widać, że klienci, którzy chcieliby finansować mieszkania z kredytu, rzadziej decydują się na ich zakup. Potwierdzają to również dane przedstawiane przez banki. Wzrost stóp procentowych kredytów przełożył się bezpośrednio na spadek ilości składanych wniosków kredytowych.

- Aktualnie nie zaobserwowaliśmy, aby klienci odstępowali od wcześniej już zawartych umów. Spowodowane to jest faktem, iż mimo wzrostów kosztów kredytowania oraz spadku zdolności kredytowych, ceny mieszkań nadal rosną, co w sposób naturalny przekonuje klientów do pozostania przy dotychczasowej decyzji. Przez ostatni rok ceny w Warszawie na rynku pierwotnym wzrosły o 20 proc., a w innych dużych miastach Polski sytuacja wyglądała podobnie. Okazuje się więc, że mieszkanie, na które obecnie podpisujemy umowę, to najlepsza inwestycja na przyszłość - mówi Cezary Grabowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych