Chiny: powodzie potęgują wzrosty cen węgla i kryzys energetyczny

Shanxi, największą chińską prowincję produkującą węgiel, nawiedziły gwałtowne ulewy powodujące powodzie. Ceny węgla wykorzystywanego w elektrowniach osiągnęły rekordowe wartości – poinformowała we wtorek BBC.

Autor: PAP 12 października 2021 12:31

Region Shanxi w środkowej części kraju jest odpowiedzialny za około jedną trzecią dostaw węgla w całych Chinach.

Węgiel energetyczny na giełdzie towarowej Zhengzhou we wtorek zdrożał o ponad 10 proc. do 234 dolarów amerykańskich za tonę.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W piątek chińskie władze nakazały wszystkim funkcjonującym kopalniom zwiększyć wydobycie. To jeden z elementów strategii ratunkowej w obliczu niedoborów energii elektrycznej pozyskiwanej z węgla.

Kolejnym krokiem jest decyzja o liberalizacji cen energii elektrycznej wytwarzanej z węgla, by zagwarantować większą płynność dostaw prądu. Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC) uelastyczni mechanizm rynkowej ceny energii. "Reforma ma na celu złagodzenie trudności operacyjnych firm energetycznych i zachęcenie zakładów do zwiększania dostaw energii" - poinformował dziennikarzy urzędnik NDRC, Peng Shaozong

Jeszcze przed powodziami Chiny borykały się z poważnymi brakami prądu w wielu regionach kraju. W ostatnich tygodniach firmy energetyczne zostały zmuszone do ograniczenia dostaw energii elektrycznej do milionów domów prywatnych i przedsiębiorstw. Ze względu na braki prądu stanęły też niektóre fabryki. Szczególnie ucierpiała działalność produkcyjna w północno-wschodnich prowincjach.

Powódź w Shanxi dotknęła ponad 1,76 mln osób. Ulewne deszcze spowodowały osuwiska i zawalenie się domów mieszkalnych. 15 osób poniosło śmierć.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych