Chróstny: coraz więcej samorządów chce zakazu korzystania z paliw stałych

Coraz więcej samorządów decyduje się na to, by zakazać korzystania z paliw stałych; chodzi o kotły na paliwa stałe czy np. kominki - stwierdził w piątek prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Na rynku jest coraz więcej kotłów wysokiej jakości - dodał.

Autor: PAP 03 grudnia 2021 11:54

Szef Urzędy Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) pytany podczas piątkowej audycji w Polsat News o kotły na paliwo stałe wskazał, że "coraz więcej samorządów decyduje się na to, by zakazać możliwości korzystania z paliw stałych".

"Niekiedy to są kotły na paliwa stałe związane z ogrzewaniem, ale niekiedy to są nawet już kominki" - zaznaczył Chróstny. Dodał, że zmienia się nasza świadomość i podejście do zdrowia, a skutki zanieczyszczonego powietrza są bardzo poważne.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak przypomniał Chróstny, kotły na paliwa stałe sprzedawane w sklepach i na aukcjach muszą spełniać surowe wymagania, co jest kontrolowane przez PIH i UOKiK.

Pytany o kontrole, w wyniku których z rynku eliminowane są nielegalne kotły, Chróstny zaznaczył, że inspektorzy działają nie tylko stacjonarnie, ale prowadzą też kontrole w internecie. "To jest rocznie ok. 4 tys. ofert w internecie zweryfikowanych przez nas. 700 na różnych portalach czy to aukcyjnych, czy sprzedażowych to są te, które zostały zakwestionowane. Bardzo często tego typu oferty są usuwane z sieci" - powiedział szef UOKiK.

Według Chróstnego coraz więcej kotłów wysokiej jakości jest oferowanych na rynku. "Problem, który występuje z gorszą jakością, dotyczy często osób, które chałupniczo dorabiają sobie w ten sposób, że produkują lokalnie jakieś kotły na indywidualne zamówienie, ale to jest proceder, który z czasem również będzie eliminowany" - stwierdził. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych