Ciechanów inwestuje w ekologiczne piece

Ciechanów otrzymał z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie ponad 762,5 tys. zł, co pozwoli zamontować w 156 gospodarstwach domowych ekologiczne kotły grzewcze, które zastąpią m.in. piece węglowe.

Autor: PAP 23 marca 2017 15:14

Kotły będą mogły być montowane przez mieszkańców w trzecim kw. 2017 r., po przeprowadzeniu przez Urząd Miasta Ciechanowa przetargu na ich zakup. Deklaracje o przystąpieniu mieszkańców do projektu zostały zebrane w styczniu.

- Podejmujemy kompleksowe działania, które przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w Ciechanowie – podkreślił prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, cytowany w komunikacie tamtejszego urzędu miasta.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W ramach przedsięwzięcia samorząd Ciechanowa kupi ekologiczne kotły przy założeniu dofinansowania do 75 proc. kosztów, ale nie większym niż 5 tys. zł dla każdego mieszkańca biorącego udział w projekcie – resztę kosztów pokryją sami mieszkańcy. W efekcie w 80 gospodarstwach domowych zostaną wymienione źródła ciepła z węgla na gaz, w siedmiu z węgla na biomasę, a w 69 stare kotły gazowe będą wymienione na nowe, także opalane gazem.

Biomasa, pellet i drewno

- W budynkach jednorodzinnych zostaną zamontowane nowoczesne, ekologiczne i bardziej wydajne kotły gazowe oraz kotły na biomasę, pellet i drewno, co przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych do atmosfery – podkreśliła Renata Jeziółkowska, rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanowa.

Projekt jest tam realizowany w ramach programu „Poprawa jakości powietrza na terenie województwa mazowieckiego – ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez modernizację kotłowni” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

W Ciechanowie do końca sezonu grzewczego prowadzone są kontrole, dotyczące zakazu palenia śmieci w piecach i kampania edukacyjna, w ramach dystrybucji ulotek, jak w bezpieczny sposób pozbywać się odpadów, oraz jakie konsekwencje ma ich spalanie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych