Ciechanów z rekordową długością ścieżek rowerowych

Ciechanów planuje dalszą rozbudowę sieci ścieżek rowerowych. Długość tych tras wynosi już 54 km. To najwięcej ze wszystkich miast w Polsce do 50 tys. mieszkańców i najwięcej w przeliczeniu na mieszkańca ze wszystkich miast w kraju - podał w czwartek ciechanowski samorząd.

Autor: pap 26 maja 2022 14:06

  • Nowy ciąg pieszo-rowerowy połączy Ciechanów z Chruszczewem aż do granicy z gminą Regimin
  • Według ciechanowskiego samorządu ścieżka dla rowerzystów ma powstać również na osiedlu "Kwiatowe" w ul. Śmiecińskiej
  • Miasto posiada też system Rowerów Miejskich, który cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

Jak przekazał w czwartek samorząd, aktualnie trwają procedury związane z opracowaniem dokumentacji technicznych dla następnych tras rowerowych. "Jeśli chodzi o przyrost ścieżek rowerowych w ostatnich latach (2019-2021), Ciechanów jest na drugim miejscu w Polsce, zaraz za Wrocławiem. Tempo pozytywnych zmian będzie utrzymane" - podkreślono w informacji.

Wśród planowanych inwestycji Urząd Miasta wymienił m.in. budowę ścieżki dla jednośladów od stacji PKP Ciechanów Przemysłowy do nitek rowerowych w al. Unii Europejskiej i ul. Sońskiej - w efekcie nowa, samodzielna droga dla rowerów będzie miała długość ok. 1,3 km. Inwestycja obejmie też zagospodarowanie terenu przy dworcu, budowę strefy park & ride, chodników i drogi dojazdowej do stacji.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Informując o planach inwestycyjnych, ciechanowski samorząd przypomniał, że w marcu tego roku Portal Samorządowy sprawdził, jak długie trasy mają do dyspozycji cykliści w polskich miastach oraz w których z nich infrastruktura rowerowa jest największa. "Ciechanów ma już 54 km ścieżek rowerowych. To najwięcej ze wszystkich polskich miast do 50 tys. mieszkańców i najwięcej w przeliczeniu na mieszkańca ze wszystkich miast w kraju" - podkreślił Urząd Miasta.

Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński zaznaczył, iż "skala przedsięwzięcia jest okazała, ale nigdy nie było celem naszego miasta bicie rekordów czy konkurowanie z większymi ośrodkami w długości tras rowerowych". "To efekt wieloletniej konsekwencji. Patrzymy na miasto jako dynamiczną, funkcjonalną całość, której tkanka powinna rozwijać się w sposób przemyślany i zasadny" - stwierdził Kosiński cytowany w informacji samorządu.

Jak zapowiedział Urząd Miasta, wkrótce nowy ciąg pieszo-rowerowy połączy Ciechanów z Chruszczewem aż do granicy z gminą Regimin. Ścieżka dla jednośladów będzie miała ponad 2,5 km długości, a dodatkowo nową nawierzchnię zyska też sama droga. Trasa dla rowerzystów o długości ponad 1 km powstanie także w ramach budowy alternatywnej drogi dojazdowej do ciechanowskiego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego. Nowa droga dla cyklistów umożliwi dojazd do lecznicy od strony ul. Opinogórskiej oraz od ul. Pułtuskiej.

Według ciechanowskiego samorządu ścieżka dla rowerzystów ma powstać również na osiedlu "Kwiatowe" w ul. Śmiecińskiej. Będzie to blisko kilometrowy odcinek, który zostanie wybudowany od ul. Towarowej, natomiast w ramach przebudowy ul. Powstańców Wielkopolskich po opracowaniu dokumentacji projektowej zagospodarowanych zostanie ok. 520 metrów kw. z przeznaczeniem na budowę dwukierunkowej trasy rowerowej.

W informacji Urzędu Miasta przypomniano również o systemie Ciechanowskiego Roweru Miejskiego, który - jak podkreślono - "cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów". "Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku padł rekord popularności miejskich rowerów. Wypożyczono je ponad 30 tys. razy. To prawie 40 proc. więcej niż rok wcześniej" - podał samorząd.

W ramach systemu Ciechanowskiego Roweru Miejskiego działa 10 stacji i łącznie 96 jednośladów przeznaczonych do wypożyczania. Sezon rowerowy ruszył w Ciechanowie z początkiem kwietnia i potrwa do końca października.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych