Cieszyn wyremontuje rynek. Prace już ruszają

Rusza remont i przebudowa głównego rynku w Cieszynie. Rzecznik magistratu Katarzyna Koczwara poinformowała, że w poniedziałek rozpocznie się on od demontażu kostki brukowej. Całość remontu będzie kosztowała blisko 11,4 mln zł. Prace potrwają rok.

Autor: pap 20 czerwca 2022 09:25

  • Rusza remont i przebudowa głównego rynku w Cieszynie.
  • Całość remontu będzie kosztowała blisko 11,4 mln zł.
  • Prace potrwają rok.

 

"Przetarg wygrała firma z Bielska-Białej. Jednym z kryteriów przy wyborze tej oferty było jej doświadczenie w pracach w zabytkowych przestrzeniach i zorganizowanie badań archeologicznych" - powiedziała w rozmowie z PAP Katarzyna Koczwara.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z dokumentacji przetargowej wynika, iż cieszyński rynek czeka remont oraz przebudowa. Remontu konserwatorskiego doczeka się znajdująca się w centrum placu fontanna św. Floriana. Prace obejmą zagospodarowanie zieleni i małej architektury.

Zakres robót obejmie m.in. wyrównanie poziomów placu i okalającej go jezdni wraz z wymienioną nawierzchni. Odtworzona zostanie nawierzchnia granitowa. W obrębie płyty rynku umieszczone zostaną elementy małej architektury, jak donice z zielenią, ławki, czy stojaki na rowery. Zamówienie obejmuje nasadzenia nowych drzew i przesadzenie istniejących. Pracom towarzyszyły będą badania archeologiczne.

Ze specyfikacji wynika, że realizacja zadania potrwa rok.

Remont jest elementem projektu o nazwie "Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju - rozwój transgranicznej turystyki". W pierwszym etapie prace objęły ulicę Głęboką, która wiedzie od rynku w kierunku wzgórza Zamkowego i mostu granicznego nad rzeką Olzą. Zakończył się on w ub.r.

Powstanie rynku datowane jest na schyłek XV w. Obecnie w jego centrum znajduje się fontanna św. Floriana, ustawiona w latach 70. XVIII w. Wzniesione kamienice są stylu barokowo-klasycystycznym.

Ul. Głęboka liczy ok. 400 m i przebiega od głównego placu miasta w bezpośrednie pobliże mostu granicznego z Czechami. Zakres prac obejmował m.in. przebudowę i remont jezdni oraz chodników. O tramwajach przypomina m.in. szyna wkomponowana w nawierzchnię.

Trasa tramwajowa powstała w Cieszynie w 1911 r. Łączyła historyczne centrum miasta z jego zachodnią częścią, położoną za rzeką Olzą (obecnie Czeski Cieszyn). Trasa wiodła od dzisiejszej ulicy Bielskiej przez Rynek i ulicę Głęboką, a następnie przez most na Olzie, główną ulicę współczesnego Czeskiego Cieszyna aż do dworca kolejowego. Linia istniała jeszcze po 1920 r., w którym miasto zostało podzielone miedzy Polskę i Czechosłowację, choć kontrola graniczna uniemożliwiała utrzymanie płynności. Zlikwidowano ją w 1921 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych