Cisza w miejskim zgiełku. Dźwiękoszczelne okna w projekcie Jerozolimska

Osiedle Jerozolimska to kompleks mieszkaniowy który powstaje w Krakowie. Deweloper Cordia Polska w trakcie budowy zastosował dźwiękoszczelne okna.

Autor: housemarket.pl 05 lipca 2022 15:51

Osiedle Jerozolimska, to kompleks dwóch budynków mieszkalnych, który bez wątpienia można nazwać domem na miarę XXI wieku. Chcąc zagwarantować mieszkańcom bezapelacyjną wygodę, inwestor nie pozwolił sobie na żadne kompromisy - zarówno w kwestii lokalizacji, czy drobiazgowości projektu, jak i staranności w dobrze materiałów. Te bowiem musiały być nie tylko doskonałej jakości i spełniać najwyższe standardy wizualne, ale w pełni dbać o bezpieczeństwo, ciepło, a także komfort akustyczny lokatorów.

Inwestor - Cordia Polska oraz Generalny wykonawca - Grimbud Zakład budowlano-montażowy musieli wziąć bowiem pod uwagę otoczenie powstających budowli, a choć z jednej strony zapewnia ono niezwykle szybki transport do centrum, mogłoby równocześnie burzyć spokój domowników. Niedaleko znajduje się bowiem nitka linii tramwajowej oraz dworzec PKO Płaszów.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Urok dzisiejszego Podgórza tworzy atmosfera małego miasteczka, którego klimat zachęca do spacerów i odkrywania jego tajemniczych zakątków. Nie można było zatem pozwolić, by cokolwiek stanowiło choćby najmniejszą skazę na tym idealnym obrazie, gdzie nowoczesność przeplata się z bogatą historią, a wielkomiejski pęd i czas zdają się zwalniać. Poprzeczkę akustyczną zawieszono więc bardzo wysoko - zwłaszcza jeśli chodzi o okna oraz przeszklenia.

Wysokie wymagania

- Wymagania dotyczące poskramiania decybeli były naprawdę imponujące. Orężem w walce z potencjalnym hałasem miały być okna o współczynniku Ra2 42 dB. Mowa nie tylko o standardowych rozwiązaniach, ale również konstrukcjach narożnych, w przypadku których osiągnięcie takich parametrów jest zadaniem niezwykle skomplikowanym. – Ale nie niemożliwym - mówi Izabela Tryba, ekspert marki OknoPlus. – Korzystając z wiedzy naszego zespołu oraz wieloletniego doświadczenia, mieliśmy pewność, że podołamy temu wyzwaniu – dodaje.

Aby spełnić to wymaganie, konieczne było przeprowadzenie badania w certyfikowanym laboratorium.

- Większość placówek odmówiła nam przeprowadzenia takiego testu, gdyż standardową procedurą jest badanie konstrukcji montowanych w jednej płaszczyźnie, a nie pod kątem - mówi Izabela Tryba, ekspert marki OknoPlus.

Weryfikacji tych wyśrubowanych założeń podjęło się Centrum Techniki Okrętowej w Gdyni, potwierdzając, że zastosowane przez OknoPlus specjalistyczne pakiety szybowe, dostosowane swoją budową do lokalizacji, zapewniają najwyższy poziom izolacji akustycznej.

- I tak na Jerozolimskiej zagościły okna narożne z kolekcji Reveal, a dokładnie 72 konstrukcje w kolorze biało antracytowym, które oprócz doskonałej dźwiękoszczelności mogą pochwalić się parametrem Uw na poziomie 0,9 W/m2K, wodoszczelnością 2250 Pa (vs standardowe 1600) czy odpornością na wiatr na poziomie 2000 Pa. Efektywne i… efektowne zarazem - dodaje Izabela Tryba.

Mniej hałasu więcej światła

Nie od dziś wiadomo, że ilość dostępnego światła naturalnego ma ogromny wpływ na postrzeganie przestrzeni, ale również znacząco wpływa na samopoczucie, dodając nam energii oraz wspomagając koncentrację. Odpowiednie nasłonecznienie wnętrz to kolejne kryterium, które miało kluczowe znaczenie dla inwestora. Tu z pomocą przyszły ultracienkie profile Reveal (niskie złożenie - 112 zamiast 120 mm) oraz okna PVC Morlite (niskie złożenie - 110 zamiast 128 mm). Tych ostatnich znajduje się projekcie aż 420. Ramy w kolorze biało antracytowym kryją w sobie sześciokomorowy profil GEALAN-LUMAXX, potrójny pakiet szybowy oraz współczynnik przenikania Uw = 0,9 W/m2K. Jednocześnie innowacyjne przeszklenia zapewniają najwyższe wartości zysku energii słonecznej (Ug = 71 proc.), co zagwarantuje zarówno energooszczędność, jak i komfort cieplny w miesiącach zimowych.

Wisienką na tym projektowym torcie, choć nie stanowią jego zwieńczenia, a… mocny fundament, stały się fasady MC WALL na parterze budynku. Połączenie najlepszego wzornictwa oraz bezpiecznej, stabilnej i efektownej konstrukcji w modnym odcieniu antracytu stanowi doskonałe uzupełnienie bryły tego nowoczesnej realizacji.

Ciszej, jaśniej i… cieplej

Na straży ciepła Jerozolimskiej stoją nie tylko parametry stolarki, ale również odpowiedni montaż, który ma ogromny wpływ na doskonałe wartości izolacji termicznej.

- Okna narożne Reveal zostały osadzone w systemie odstawnym, tj. wysunięte poza lico muru oraz zabezpieczone rozprężną taśmą izolacyjną i uszczelnieniem ISO- TOP WINFRAMER - podkreśla Izabela Tryba, ekspert marki OknoPlus.

Jerozolimska to stylowy projekt, który bez wątpienia wybiega poza standardowe, konwencjonalne rozwiązania. Wszystkie elementy osiedla zostały dokładnie przemyślane – tak, by zapewnić mieszkańcom najwyższy stopień komfortu na wielu różnych poziomach. O ciepło, ciszę, bezpieczeństwo i zachwycające widoki dbają tu okna OknoPlus.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych