Co oznacza stan deweloperski?

Stan deweloperski jest formą pośrednią między stanem surowym, a wykończeniem pod klucz. Niemniej w polskim prawie nie ma jednoznacznych przepisów, które wyznaczałyby konkretnie, co ma się kryć pod tym określeniem.

Autor: HouseMarket.pl 31 sierpnia 2016 16:25

Zwykle jednak oznacza, że w mieszkaniu będą rozprowadzone wszystkie instalacje, łącznie z grzejnikami i piecem oraz będą wykonane tynki i wylewki.

 W mieszkaniu ważne są dodatki

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Większość mieszkań oferowanych na rynku pierwotnym oddawanych jest w standardzie deweloperskim. Dla klienta to tańsza opcja, a ponadto wielu z nich ceni sobie możliwość samodzielnego wykańczania wnętrza swojego M. Oczywiście każdy kupujący mieszkanie, w cenie, którą mu się oferuje, chciałby otrzymać jak najwięcej. Tu ważne jest rozeznanie, jak ta kwestia wygląda u poszczególnych deweloperów.

– Bardzo ważna jest dla nas jakość zarówno używanych materiałów jak i samego wykończenia. Biorąc pod uwagę oczekiwania klientów zdecydowaliśmy się na podwyższenie standardu wykończenia. Nazywa się on podwyższony pakiet deweloperski i dotyczy budowanych w IV etapie domów w zabudowie szeregowej na osiedlu Rodzinny Zakątek – mówi Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building.

Tym samym klienci wraz zakupem domu na inwestycji w podpoznańskim Błażejewku mogą liczyć na m.in. trzyszybowe okna, drzwi wejściowe o podwyższonym standardzie, kondensacyjny piec gazowy, skrzynki i prowadnice rolet zewnętrznych czy ogrzewanie podłogowe. Ponadto, KM Building informuje, że w ramach standardu deweloperskiego oferuje także zagospodarowanie frontu budynków podjazdem z kostki brukowej, pergole, pojemnik na odpady do segregacji odpadów, pergole, ogrodzenie oraz wysianie trawy.

Dla bezpieczeństwa i wygody

Różnice w standardzie deweloperskim, co oczywiste mogą się różnić w zależności czy dotyczą domu jednorodzinnego, szeregowca bądź mieszkania. Zwłaszcza te ostatnie to przecież najbardziej popularne własne cztery ściany. Inwestor osiedla Atrium Grunwald, czyli zespołu 5 budynków wielorodzinnych, poprzez standard deweloperski rozumie dbałość o każdy szczegół dotyczący mieszkania, ale również części wspólnych budynku oraz infrastruktury wokół.

Każde mieszkanie na osiedlu Atrium w standardzie deweloperskim posiada między innymi wzmacniane drzwi wejściowe do mieszkań, specjalne przygotowane miejsca na garderobę, balkony wykończone płytkami, a także miejsce i instalacje na sprzęt RTV. A wszystko to w miejscach wskazanych przez klienta.

– Dodatkowo też w przypadku parterowych mieszkań, aby zadbać o bezpieczeństwo, montujemy zewnętrzne rolety. O to nasz mieszkaniec nie musi się martwić – mówi Marek Smogór, prezes Atrium Grunwald. Dbałość dewelopera obejmuje również części wspólne. Wejścia do klatek schodowych wyposażono w wideodomofony, a na teren osiedla mieszkańcy wchodzą przez nowoczesne atrium.

Standard wykończenia jest ważnym elementem nowego lokum. Deweloperzy zazwyczaj proponują kilka opcji. Warto to doprecyzować jeszcze przed transakcją zakupu. Określenie dokładnego poziomu wykończenia powinno być jasno ustalone pomiędzy inwestorem a wykonawcą.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych