Co siódma złotówka w budżecie obywatelskim Katowic - na zielone inwestycje

Niemal co siódma złotówka w tegorocznym budżecie obywatelskim Katowic trafi na "zielone" inwestycje - np. sadzenie drzew i krzewów, rewitalizację małych skwerów, tworzenie łąk kwietnych czy warsztaty edukacyjne w dziedzinie przyrody i ekologii. To druga edycja Zielonego Budżetu w mieście.

Autor: Pap 26 kwietnia 2021 10:37

W poniedziałek rozpoczął się nabór wniosków, który potrwa do 27 maja. Na realizację "zielonych" pomysłów mieszkańcy mają do dyspozycji 3 mln zł spośród 20,6 mln zł, jakimi dysponuje w tym roku budżet obywatelski Katowic. Pula środków będzie rozdzielona na zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe.

"Pierwsza edycja Zielonego Budżetu pokazała, że katowiczanie mają wiele pomysłów na zagospodarowanie i zazielenienie ich najbliższego otoczenia. Potwierdziła to zarówno liczba zgłoszeń, jak i zróżnicowanie projektów zgłaszanych przez mieszkańców. Wierzę, że również tegoroczna wiosna przyniesie podobne rezultaty" - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W ubiegłorocznej, pierwszej edycji Zielonego Budżetu wpłynęło 128 wniosków, z których do realizacji wybrano 54, o wartości blisko 2 mln zł. Wśród wybranych projektów było np. zazielenienie 22 przystanków (po jednym w każdej dzielnicy Katowic), urządzenie zielonego skweru przed "Superjednostką" (jednym z największych budynków mieszkalnych w Polsce), stworzenie ogrodu deszczowego w dzielnicy Brynów, montaż budek lęgowych dla ptaków czy posadzenie nowych drzew, krzewów i kwiatów w całym mieście.

Do Zielonego Budżetu można zgłaszać projekty, które z założenia są dobre dla środowiska naturalnego czy bytowania zwierząt. W ramach tej procedury można zgłosić zadnia dotyczące np. zazielenienia przestrzeni publicznej, rewitalizacji skwerów i parków, tworzenia łąk kwietnych czy opieki nad starymi drzewami, a także warsztaty i działania edukacyjne w zakresie ekologii i ochrony przyrody.

Jak tłumaczy prezydent Krupa, Zielony Budżet jest podobny do "zwykłego" budżetu obywatelskiego na etapie zgłaszania wniosków oraz ich weryfikacji formalnej i merytorycznej. W ostatnim etapie komisja złożona z urzędników i zewnętrznych ekspertów wybierze najciekawsze projekty do realizacji w kolejnym roku. 2,4 mln zł z całej puli zasili projekty w 22 dzielnicach miasta, a 600 tys. zł - projekty ogólnomiejskie.

Zielony Budżet to stosunkowo nowe rozwiązanie, dające mieszkańcom możliwość zgłaszania ekologicznych projektów. Oprócz Katowic, pomysł wdrożono m.in. w Lublinie i Białymstoku, na których wzorowały się Katowice.

Ogółem w tegorocznej, ósmej edycji katowickiego budżetu obywatelskiego do podziału jest - wraz z Zielonym Budżetem - 20,6 mln zł. Nabór wniosków dla pozostałej puli trwał od 9 marca do 22 kwietnia - zgłoszono 330 projektów. Do 12 maja zgłoszone projekty będą zweryfikowane pod kątem formalnym, do 16 sierpnia także pod względem merytorycznym. Od 6 do 19 września potrwa głosowanie mieszkańców, a lista wybranych do realizacji przedsięwzięć będzie znana najpóźniej 29 września.

Podczas siedmiu dotychczasowych edycji budżetu obywatelskiego katowiczanie wybrali łącznie ponad 870 projektów, z których przeszło 700 zostało dotąd zrealizowanych. Powstały m.in. nowe ławki, chodniki, drogi rowerowe, zielone skwery, boiska, pierwszy wodny plac zabaw czy tężnia solankowa, a także niedawno oddany do użytku po rewitalizacji tor saneczkowy w Parku Kościuszki.

Przedstawiciele katowickiego magistratu oceniają, że rosnące z roku na rok zainteresowanie budżetem obywatelskim jest wynikiem zaufania mieszkańców, których głosy znajdują odzwierciedlenie w zrealizowanych inwestycjach. Przyznają jednocześnie, że nie wszystkie uwagi i propozycje mieszkańców są możliwe do wprowadzenia - czasami wynika to z ich niezgodności z ustawą o samorządzie gminnym, w innych przypadkach uwagi mieszkańców do obowiązujących procedur bywają ze sobą sprzeczne.

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego Katowic można znaleźć na stronie internetowej www.bo.katowice.eu, zaś na temat Zielonego Budżetu: www.katowice.eu/zielonybudzet.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych