Co ze sprzedażą domu bez zezwolenia? Takie są wytyczne

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, ustawa dotycząca budowy domów do 70 mkw. nie zawiera ograniczeń w sprzedaży domu w przyszłości np. w sytuacji, gdy zmianie ulegnie sytuacja rodzinna lub życiowa właściciela. Zmiany w tym zakresie nie są planowane również przy rozszerzeniu programu na domy powyżej 70 mkw.

Autor: housemarket.pl 16 sierpnia 2022 08:34

  • Ustawa Dom bez Formalności nie określa powierzchni użytkowej budynków do 70 metrów kw. oraz gęstości zabudowy działki.
  • Inwestor ma możliwość szybkiego uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydawanej w terminie 21 dni.
  • W dłuższej perspektywie ułatwienia w zakresie budowy domów powinny przyczynić się do zwiększenia tego typu inwestycji.

Od 2023 roku program Dom Bez Formalności będzie obowiązywał niezależnie do metrażu. Dotyczył będzie domów do dwóch kondygnacji. Przy powierzchni powyżej 70 mkw. będzie wymagany kierownik budowy. Procedura oddawana budynku do użytku będzie ułatwiona. 

Program dom bez formalności funkcjonuje od około roku. W ostatnich tygodniach ministerstwo uruchomiło bazę projektów domów 70 mkw. Jak podaje Ministerstwo, cieszy się ona dużym powodzeniem, a w dłuższej perspektywie ułatwienia w zakresie budowy domów powinny przyczynić się do zwiększenia tego typu inwestycji.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

Program Dom Bez Formalności umożliwia szybszą i łatwiejszą budowę domów jednorodzinnych, służących zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych.

Ustawa nie zawiera ograniczenia powierzchni użytkowej budynków do 70 mkw. oraz gęstości zabudowy działki. Inwestor zyskuje nawet do 100 mkw. powierzchni użytkowej domu mieszkalnego jednorodzinnego. Otrzymuje ponadto możliwość szybkiego uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydawanej w terminie 21 dni oraz wyłączenie możliwości wniesienia sprzeciwu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej do zgłoszenia. Dzięki temu inwestor może przystąpić do budowy bezpośrednio po zgłoszeniu oraz zawiadomieniu nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót budowlanych.

Inwestor budując dom do 70 mkw. w uproszczonej procedurze oszczędza oprócz czasu też pieniądze, dzięki możliwości skorzystania z darmowego projektu domu. Może on prowadzić budowę samodzielnie przyjmując odpowiedzialność za kierowanie budową.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych