Co zmieniamy w domu, kiedy rodzą się dzieci? Sprawdź, jak Polacy aranżują dom, gdy zostają rodzicami

Decyzja o powiększeniu rodziny wiąże się z wieloma wyzwaniami - również wnętrzarskimi. Jak urządzamy przestrzeń dla dziecka? Czy zawsze jest nią osobny pokój? Co zmienia się w reszcie domu?

Autor: housemarket.pl 01 czerwca 2022 14:18

  • Przygotowując się na przybycie noworodka, połowa Polaków montuje ochronne narożniki, blokady czy bramki w swoim mieszkaniu.
  • Nieco mniej osób wprowadza zabawki do wszystkich pomieszczeń (47 proc. i więcej kolorów do aranżacji (31 proc.).
  • Urządzając przestrzeń dla dziecka, bierzemy pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo, funkcjonalność i komfort.

Podczas aranżacji pokoju dziecka istotne są dla nas aktualne trendy, oryginalność czy nowoczesność. Z biegiem lat wprowadzamy liczne zmiany - najczęściej kupujemy nowe dekoracje i tekstylia, a najrzadziej odświeżamy ściany i wymieniamy meble.

Bardzo miło wspominam urządzanie pokoju syna i wspólne prace. Pozwoliłam mu malować ściany na jego wysokości. Jest z tego dumny do dzisiaj – pisze jedna z mam.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Im bardziej postępuje rozwój dziecka, tym większego znaczenia nabierają w jego pokoju te przedmioty, które pozwalają mu zmierzać „do góry” - piętrowe łóżka, krzesełka zamienione na fotele, prawdziwe biurka zamiast małych stoliczków, duże łóżka lub tapczany zamiast dziecięcych łóżeczek.

- Wtedy czas, by wyjść z przestrzeni podłogi na tę, która daje lepszą perspektywę, umożliwia kontrolę, daje dystans. Im bardziej dziecko rozwija się w przestrzeni „w górę”, tym bardziej staje się silne, zdecydowane, oddzielone - komentuje wyniki badania Magdalena Sękowska z Uniwersytetu SWPS.

Własny pokój posiada dwie trzecie maluchów i nastolatków. Pozostałe osoby dzielą pokój z rodzeństwem (16 proc.), mają swój kąt w sypialni rodziców (8 proc.) lub innym pomieszczeniu (6 proc.).

Połowa Polaków uważa zresztą, że stałe przebywanie z bratem lub siostrą dobrze wpływa na dziecko. Większość (72 proc.) sądzi, że lepiej wychowywać się z rodzeństwem. Tylko co czwarty rodzic jest za to zdania, że równie pozytywny wpływ ma mieszkanie z dziadkami.

Jak czytamy w raporcie, jedynie 5 proc. Polaków korzysta ze wsparcia architekta wnętrz, by urządzić przestrzeń dla młodego lokatora. 8 na 10 osób podejmuje decyzje samodzielnie lub z pomocą partnera, a co siódmy rodzic oddaje głos samemu dziecku.

Jeśli wiek pociechy pozwala na wyrażenie własnego zdania, zwykle bierzemy je pod uwagę podczas zmian w wystroju całego domu. O angażowaniu starszych dzieci w proces urządzania wnętrz wspomina aż 98 proc. Polaków. Może to wiązać się z faktem, że choć wydzielamy osobną przestrzeń dla młodego członka rodziny, to jego obecność da się odczuć wszędzie - od łazienki, przez kuchnię, aż po gabinet.

Rodzinne relacje najchętniej pogłębiamy w salonie. Wspólny czas najczęściej upływa nam na rozmowach, czytaniu książek i zabawie zabawkami. Zdecydowana większość Polaków regularnie gra również z dziećmi w planszówki, układa klocki, maluje, rysuje czy wycina.

Anonimową ankietę wypełniło 1107 rodziców dzieci do 16. roku życia z całego kraju. Raport powstał we współpracy z agencją Elephate. Przeprowadzone badanie jest częścią akcji „Dziecko w domu” - wyjaśnia Natalia Całus, ekspertka i stylistka VOX.

Dom to przestrzeń, w której możemy być blisko siebie. To tutaj, przez obserwacje i wspólne spędzanie czasu, nasze dzieci uczą się nawiązywania relacji z innymi. Ale dom to również miejsce, w którym każdy z mieszkańców może znaleźć chwilę tylko dla siebie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych