Co zrobić z pękającymi ścianami?

Pęknięcia ścian mogą być objawem różnych uszkodzeń budynku – od niegroźnych powierzchniowych rys na tynku po stany wymagające interwencji fachowców. Małe naprawy łatwo zorganizować na własną rękę, szerokie pęknięcia mogą jednak okazać się niebezpieczne dla mieszkańców.

Autor: HouseMarket.pl 30 stycznia 2017 15:28

Najczęściej pęknięcia w ścianie stanowią estetyczny problem. Niewielkie kreski do 1 mm szerokości można uznać za nieszkodliwe. Sytuacja zmienia się, jeśli rysy są szersze – im większe rozwarcie, tym groźniejsze. Taka rysa stanowi sygnał świadczący o nieprawidłowej konstrukcji budynku.

Przyczyny pękania

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na pękanie ścian w budynku wywiera wpływ kilka różnych czynników. Jednym z nich jest wiek konstrukcji. Jeśli budynek ma kilka lub kilkadziesiąt lat, a do tej pory nie było widać na nim żadnych zarysowań, pęknięcia stanowią niepokojący objaw, który wymaga analizy eksperta.

Co jeszcze wpływa na pękanie ścian?

Eksperci podkreślają, że w dawnym budownictwie postawienie domu trwało przynajmniej półtora roku. Pozwalało to na dopasowanie się terenu do konstrukcji. Obecnie czas prac budowlanych zostaje sztucznie skrócony, co może okazać się groźne dla przyszłych mieszkańców.

Nadmierne lub nierównomierne osiadanie budynku to wynik błędnego posadowienia budynku. Zapobiec mu można tylko na etapie projektu budynku.

Ściany wypełniające w konstrukcji szkieletowej budynków potrzebują odpowiedniego połączenia ze ścianami konstrukcyjnymi lub słupami konstrukcji szkieletowej oraz spodem belki żelbetowej lub spodem stropu (ściany działowe wewnątrz budynku). Inwestorzy często zgadzają się na obniżenie kosztów konstrukcji, co powoduje późniejsze pojawienie się pęknięć.

Trzeba zwrócić także uwagę na technologię, w której budynek został postawiony. Najczęściej powstają konstrukcje stworzone w technologii szkieletu żelbetonowego ze ścianami wypełnionymi ceramiką lub silikatem.

Sposoby naprawy pękających ścian

Na początek należy obserwować zarysowania i sprawdzać, czy pęknięcie się powiększa. Nie ma sensu naprawiać zarysowania, kiedy przyczyna nie została wykryta – cały wysiłek będzie trzeba powtórzyć. Jak wyglądają takie proste naprawy? Chodzi o renowację tynku przy użyciu siatek, które zapewniają jego bardziej elastyczną pracę.

Większe zarysowania

Przy szerszych pęknięciach stosuje się tzw. szycie muru, czyli spajanie go metalowymi klamrami. Takie naprawy najlepiej poprzedzić jednak konsultacją z budowlańcem, który oceni, jak poważne są uszkodzenia ściany, i podpowie, jak można im zaradzić.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych