Coraz więcej najemców mieszkań z zagranicy

Zdarzają się sytuacje, kiedy ktoś nie ma dwóch dokumentów tożsamości. Dobrym wyjściem będzie wtedy okazanie np. umowy o pracę, informacji o przyjęciu na studia, karty Polaka w przypadku repatriantów, lub dowolnego pisma z polskiego urzędu, uczelni lub firmy, potwierdzającego dane personalne, jak również cel przyjazdu i przewidywany czas pobytu.

Weryfikacja kondycji finansowej dzięki platformie fintechowej

Z pomocą w weryfikacji potencjalnych najemców - obcokrajowców przychodzą nowe technologie. O ile możliwe jest ręczne sprawdzenie dokumentów, o tyle ciężko jest zweryfikować wypłacalność oraz kondycję finansową zagranicznego kandydata do najmu mieszkania. Na rynku istnieje możliwość takiej weryfikacji dzięki Certyfikatowi Najemcy od simpl.rent, za pomocą którego oprócz tożsamości, możliwe jest zweryfikowanie czy zarobki kandydata są wystarczające do opłacania czynszu oraz czy jego historia kredytowa i płatnicza, sprawdzana w danych baz informacji gospodarczych, m.in. ERIF, wskazuje ryzyko nieterminowych spłat.

- W bazie ERIF BIG znajduje się ponad 95 mln danych gospodarczych dotyczących blisko 5 mln konsumentów. Są to także informacje na temat obcokrajowców. Mogą to być zarówno wpisy negatywne, czyli o długach danej osoby, jak również informacje pozytywne, które świadczą o regulowaniu płatności w terminie. Sprawdzenie w bazie ERIF osoby nie posiadającej polskiego obywatelstwa ani numeru PESEL jest możliwe poprzez wpisanie innego numeru identyfikacyjnego, którym w Polsce dana osoba legitymuje się np. numer karty pobytu, paszportu czy prawa jazdy - zaznacza Aleksandra Wilczak-Grzesik, kierownik działu klienta instytucjonalnego w ERIF Biuro Informacji Gospodarczej.

Wynajmujący przesyła wykupiony link weryfikacyjny do najemcy i on przechodząc przez cały proces, po polsku lub po angielsku, wybiera za pomocą jakich dokumentów lub w jaki sposób (np. dzięki otwartej bankowości) chce potwierdzić swoją tożsamość i wiarygodność. Korzystanie z takiej weryfikacji pozwala na obniżenie ryzyka podpisania umowy z osobą niewypłacalną.

- Wzrastająca liczba obcokrajowców to tendencja, która będzie się utrzymywała. Rynek najmu musiał nauczyć się jak współpracować z najemcami spoza Polski, ale szybko okazało się, że podstawowe różnice w procesie wyboru lokatora, jak np. konieczność tłumaczenia umowy, to tylko kwestie formalne i nie zastąpią one rozmowy oraz sprawdzenia z kim podpisujemy umowę. Dlatego tworząc Certyfikat Najemcy, od razu przygotowaliśmy ścieżkę weryfikacji tak, żeby możliwe było sprawdzenie trzech obszarów - tożsamości, historii kredytowej i płatniczej oraz wypłacalności również u osób z zagranicy - mówi Filip Dykas, współzałożyciel start-upu simpl.rent.

Różnice w obowiązkach meldunkowych a najem

Obywatele z krajów Unii Europejskiej nie mają dodatkowych obowiązków, podobnie jak Polacy mogą przebywać w innych krajach unijnych beż dodatkowych procedur. Przy pobycie planowanym na dłużej niż 3 miesiące powinni się zameldować tymczasowo. Czasem może to być wymagane ze względu na przepisy podatkowe.

Obywatele krajów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) mają dużo bardziej złożone obowiązki i bardzo często potrzebują umowy najmu oraz tymczasowego zameldowania. Ze względu na pozwolenia na pracę, wizy, konieczność wskazania w urzędach adresu zamieszkania w Polsce, powinni mieć pisemne umowy najmu, na swoje nazwisko. Jeśli umowa jest na czas określony, to najemcy będą mogli zameldować się tylko tymczasowo, do daty wskazanej jako koniec najmu, potem taki meldunek automatycznie wygaśnie. Tacy najemcy muszą pilnować ewentualnego przedłużania umowy najmu lub ciągłości przy podpisywaniu nowych, właśnie ze względu na wymogi związane z regulowaniem pobytu w Polsce.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych