Coraz więcej zielonych osiedli we Wrocławiu

Zrównoważone budownictwo i dbałość o środowisko to dziś już nie tylko trend, ale obowiązujący standard. Doskonale rozumieją to władze Wrocławia oraz deweloperzy, którzy w swoich inwestycjach kładą coraz większy nacisk na ekologiczne rozwiązania.

Autor: housemarket.pl 15 września 2021 15:00

Wrocław już od kilku lat jest wyróżniany za proekologiczne działania. W ubiegłym roku, po raz trzeci z rzędu, stolica Dolnego Śląska tryumfowała w prestiżowym konkursie Eco-Miasto, otrzymując również nagrodę specjalną za inicjatywy, które zwiększają tereny zielone w mieście, poprawiają jakość powietrza oraz umożliwiają korzystanie z wód opadowych. Tak szerokie podejście włodarzy miasta to odpowiedź na postępujące i coraz bardziej dotkliwe zmiany klimatyczne. To także wyjście naprzeciw postulatom świadomych mieszkańców domagających się przestrzeni miejskiej przyjaznej środowisku.

Adaptacja do zmian klimatu

Dla wielu polskich miast jednym z najbardziej odczuwalnych problemów w ostatnim czasie stała się susza. Aby zminimalizować jej skutki, Wrocław zachęca mieszkańców do pozyskiwania wody deszczowej czy zwiększenia poziomu retencji. Poprzez takie programy jak „Moja Woda”, którego organizatorem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu czy akcję „Złap deszcz, realizowanej przez wrocławski magistrat, chętni mogą uzyskać dofinansowanie na realizację proekologicznych instalacji.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wspomniane wyżej wsparcie kierowane jest przede wszystkim właścicielom domów jednorodzinnych. Ale nie tylko ta grupa walczy z suszą, bo rozwiązania takie jak np. ogrody deszczowe znajdują zastosowanie również w wieloetapowych inwestycjach mieszkaniowych. Wrocławscy deweloperzy biorą przykład z działań miasta, starając się, by woda deszczowa mogła być ponownie wykorzystana. W ten sposób podlewane są m.in. części wspólne osiedli, które w ostatnich latach mają coraz więcej powierzchni zielonych.

– Tak zaprojektowane ogrody pozwalają miesięcznie zaoszczędzić nawet 60 metrów sześciennych wody, rocznie to aż 720 tys. litrów odzyskanej wody–wskazuje Andrzej Całka, dyrektor ds. przygotowania inwestycji z Dom Development Wrocław.

Trawnik na dachu

Przy walce z wysokimi temperaturami oraz miejskimi wyspami ciepła, działaniem ograniczającym skalę tych problemów są zielone dachy, które funkcjonują jako zbiorniki wodne, umożliwiające zatrzymanie do 70-90% wody opadowej. Nocą betonowe budynki, ulice oraz place oddają zgromadzone w ciągu dnia ciepło, podnosząc tym samym temperaturę w centrum miasta o kilka stopni względem terenów zielonych. Dach pokryty papą w upalne dni może nagrzewać się nawet do 80 stopni Celsjusza, natomiast dach wypełniony roślinnością zmniejsza temperaturę otoczenia, przez co pozwala oszczędzić energię zużywaną na klimatyzację pomieszczeń.

– Stosowanie zielonych dachów niesie ze sobą wielowymiarowe korzyści - gromadzą one wodę deszczową, ale też obniżają temperaturę otoczenia, regulują temperaturę w budynku oraz stają się miejscem do życia dla pożytecznych owadów, z myślą o których na naszych osiedlach projektujemy specjalne domki–dodaje Andrzej Całka.–Zrównoważone budownictwo nie jest wyłącznie trendem. To lepsza jakość życia dla nas i naszych dzieci oraz nadzieja dla środowiska.

Chcemy mieszkać ekologicznie

Raport „Eco Avengers” przygotowany przez Polski Związek Firm Deweloperskich wskazuje, że rola deweloperów w kształtowaniu ekologicznej przestrzeni do życia jest coraz większa. Już na etapie planowania nowych inwestycji chętnie skłaniają się ku rozwiązaniom przyjaznym środowisku, wykorzystując naturalne materiały budowlane czy wyposażając części wspólne osiedla w energooszczędne oświetlenie LED.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych