Cyfryzacja pozwala ograniczyć emisyjność prac budowlanych

Stosowanie drewna czy materiałów przyjaznych środowisku, ponowne wykorzystanie cegieł z rozbiórki - to tylko przykłady działań prowadzących do zeroemisyjności i cyrkularności budownictwa. To jednak nie wszystko. Zdaniem ekspertów PlanRadar kluczowe w walce z odpadami i emisją CO2 są nowe technologie oraz digitalizacja.

Autor: housemarket.pl 24 lutego 2022 10:09

  • Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podaje, że w regionie jego działalności sektor budowlany jest odpowiedzialny za ponad 43 proc. emisji gazów cieplarnianych.
  • Popyt na obiekty użytkowe i mieszkalne stale rośnie.
  • Według danych JLL, w całym 2021 r. sprzedaż mieszkań osiągnęła poziom 69 tys. lokali.

Zdaniem specjalistów do 2050 r. ilość zasobów budowlanych we wszystkich segmentach rynku wzrośnie nawet dwukrotnie, dlatego tak ważne jest podjęcie natychmiastowych kroków w celu redukcji emisji CO2.

Surowce pozostają kluczowe

Architekci i konstruktorzy na całym świecie dążą do opracowania nowych, zeroemisyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest powrót do stosowania drewna, które obecnie przeżywa renesans w branży budowlanej. Materiały drewniane cechuje wysoka jakość oraz wytrzymałość, a dzięki stosowaniu zaawansowanych technologii łatwopalność została zredukowana do minimum. Ich najważniejszym atutem są jednak właściwości wchłaniania i magazynowania CO2, co plasuje je na wysokim miejscu w rankingu eko-surowców.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Obecnie w całej branży budowlanej obserwujemy znaczący zwrot w stronę zrównoważonego rozwoju. Przyczynami tego trendu jest narastające załamanie klimatyczne oraz mające mu zapobiegać dyrektywy UE. Zgodnie z ich założeniami, kraje Unii Europejskiej do 2050 roku mają osiągnąć całkowitą neutralność emisyjną. Budynki będą odgrywać kluczową rolę w tym procesie. W efekcie na znaczeniu zyskują naturalne, ekologiczne materiały, których użycie jest nieszkodliwe, a czasem wręcz korzystne dla środowiska. Budowlańcy coraz częściej sięgają więc po drewno, a nawet glinę czy słomę. Popularność zyskuje także beton konopny, który charakteryzuje się ujemnym śladem węglowym - mówi Bartek Pietruszewski, country manager PlanRadar w Polsce.

Na terenie samej Unii Europejskiej branża budowlana generuje ponad 600 milionów ton odpadów rocznie, co stanowi 36 proc. wszystkich odpadów wytwarzanych w UE. Co więcej, zdecydowana większość materiałów budowlanych jest nieodnawialna, czego przykładem jest cement służący do produkcji betonu. Cyrkularność w budownictwie jest więc fundamentalna, aby osiągnąć pożądane efekty.

- Ponowne wykorzystanie cegieł z rozbiórki czy recykling szkła stanowią coraz częstszą i coraz bardziej docenianą praktykę w branży – komentuje Bartek Pietruszewski. – Obok obiegu zamkniętego, innym ciekawym i jednocześnie zyskującym na popularności zjawiskiem, są też inwestycje typu brownfield, które obejmują rewitalizację starych i nieużywanych budynków poprzez nadanie im nowych funkcji – dodaje.

Redukcja poprzez digitalizację

Globalne i znaczące zmiany w doborze i wtórnym wykorzystaniu materiałów budowlanych wymagają czasu, jednak już teraz na rynku są dostępne rozwiązania, które w znaczący sposób przyczyniają się do redukcji emisji dwutlenku węgla i odpadów. Zaliczają się do nich również technologie, których celem jest digitalizacja operacji związanych z procesem inwestycyjnym oraz budowlanym. Przykładem takich narzędzi jest m.in. oprogramowanie PlanRadar, które dzięki swoim licznym funkcjom pozwala nie tylko usprawnić bieżące prace, ale również osiągnąć wymierne korzyści dla środowiska.

PlanRadar to narzędzie umożliwiające m.in. zdalne zarządzanie budową oraz wspierające efektywną komunikację między członkami zespołu. Dzięki funkcji czatu oraz powiadomień push jego użytkownicy mogą na bieżąco wymieniać informacje o postępach, usterkach i awariach, co w rezultacie pozwala zwiększyć wydajność prac, a pośrednio zmniejszyć towarzyszący im ślad węglowy. Korzystanie z platformy ma jeszcze jedną, ważną zaletę – stały kontakt między pracownikami pozwala skutecznie monitorować stan magazynowy i planować zakup materiałów w taki sposób, aby zredukować ilość odpadów do minimum. Co więcej, korzystanie z oprogramowania eliminuje także konieczność użycia papieru. Dzięki opcji gromadzenia dokumentów w chmurze każdy pracownik na swoim smartfonie, tablecie lub komputerze może mieć dostęp do cyfrowej dokumentacji z możliwością szybkiego wyszukiwania i edytowania dostępnych szablonów.

- Program PlanRadar pozwala na efektywniejsze gospodarowanie materiałami budowlanymi oraz przeprowadzenie części procesów w sposób zdalny, co jest bardzo korzystne zarówno z punktu widzenia inwestycji, jak i ekologii. Istotny jest także fakt, że używanie platformy pozwala zredukować zużycie dokumentów papierowych praktycznie do zera. Za jej pośrednictwem wszystkie niezbędne papiery oraz plany – także w formie modeli BIM – są przechowywane w formie cyfrowej, do której dostęp może mieć każdy pracownik, a nawet uprawniony podwykonawca - podsumowuje Bartek Pietruszewski i dodaje, że nowoczesne rozwiązania są skutecznym środkiem, aby zmieniać świat na bardziej eko.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych