Czechy: Polscy architekci zaprojektują dzielnicę w przygranicznym Nachodzie

Nowa dzielnica w położonym przy granicy z Polską Nachodzie zostanie zaprojektowana przez polskich architektów, zwycięzców międzynarodowego konkursu architektoniczno-urbanistyczny, poinformowały w czwartek władze miasta.

Autor: Pap 12 marca 2021 09:51

Dzielnica ma powstać w miejscu starej fabryki tekstylnej Tepna w pobliżu centrum miasta, nad którym dominuje Zamek w Nachodzie. Na konkurs wpłynęło 26 projektów z Czech i z zagranicy. Sędziowie za najlepszą uznali propozycję polskiego zespołu w składzie: Piotr Person, Olga Czeranowska-Panufnik, Władysława Kijewska i Aleksander Sojka z Warszawy.

Zwycięski zespół ma do końca roku przygotować szczegółowe studium przestrzenne i projekty architektoniczne budynków, których przeznaczenie ustali miasto. Ogłoszenie konkursu poprzedziły negocjacje z ekspertami, opinią publiczną i potencjalnymi inwestorami. Lokalne władze chcą, żeby trzyhektarowy teren wokół Zamku stał się wizytówką 20 tys. miasta. Projekt przewiduje powstanie budynków mieszkalnych, administracyjnych i handlowych, usługowych oraz przedszkola lub świetlicy. W planach jest też remiza strażacka oraz stacja pogotowia ratunkowego. Wokół mogą powstać niewielkie zakłady produkcyjne. Architekci podkreślili, że w dzielnicy będzie dużo zieleni i elementów wodnych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według przewodniczącego jury architekta Jaroslava Wertiga z praskiej pracowni A69 polscy architekci najlepiej rozumieli panujące w okolicy warunki. "Zaplanowanie dwóch osi, które wychodzą z planowanego placu w Tepnej, logicznie i przejrzyście dzielą teren na urbanistyczne bloki. Plan jest prosty i jasny, z szacunkiem traktuje istniejące budynki i bierze pod uwagę stan nieruchomości. Poszczególne nowe budynki będzie można stawiać stopniowo i nie trzeba budować całego osiedla jednocześnie" - powiedział przewodniczący jury. Zwycięski zespół otrzyma nagrodę w wysokości 1 miliona koron, czyli około 38 tys. euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych