Częstochowa: budowa nowej estakady al. Wojska Polskiego

Od czwartku w Częstochowie kierowcy mogą spodziewać się nowych utrudnień w rejonie dotychczasowej estakady na al. Wojska Polskiego, jak w tym mieście nazywa się odcinek dawnej drogi krajowej nr 1, tzw. "gierkówki". Po rozbiórce starego obiektu, rozpoczną się prace przy nowym.

Autor: PAP 05 października 2021 16:06

Wartą blisko 179 mln zł umowę na zaprojektowanie i realizację przebudowy odcinka dawnej "gierkówki" (nosi tam ona nazwę al. Wojska Polskiego) miasto podpisało w październiku 2018 r. Projektowaniu towarzyszyły procedury administracyjne. Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie otrzymał od służb wojewody śląskiego zgodę na realizację inwestycji drogowej (ZRiD) na przełomie czerwca i lipca br.

Nową organizację ruchu, umożliwiającą rozpoczęcie prac na całym przebudowywanym blisko 6-kilometrowym odcinku dotychczasowej DK1 na terenie miasta (po zmianie: DK91) - od skrzyżowania z al. Jana Pawła II do ul. Rakowskiej - wdrożono na początku sierpnia. W sierpniu zdemontowano starą estakadę "gierkówki" w dzielnicy Raków, pomiędzy ul. Jagiellońską a al. Pokoju.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak przekazał we wtorek rzecznik MZD Maciej Hasik, w czwartek wykonawca w miejscu starej estakady w Rakowie rozpocznie budowę nowego obiektu. Pierwszym elementem, który zostanie wybudowany, będzie jedna z masywnych podpór. Z uwagi na rozpoczynające się tego dnia prace, ograniczony zostanie przejazd w ciągu al. Pokoju - ul. Jagiellońska w obie strony (zmniejszona zostanie liczba pasów ruchu).

Przez pierwszy tydzień prac od strony al. Pokoju czynny będzie tylko jeden pas, z którego będzie można przejechać skrzyżowanie na wprost w kierunku ul. Jagiellońskiej i skręcić z niego w prawo w al. Wojska Polskiego (kierunek Warszawa). Nie można będzie skręcić w lewo z al. Pokoju w al. Wojska Polskiego (kierunek Katowice). Od strony ul. Jagiellońskiej dostępne będą wszystkie kierunki.

Po pierwszym tygodniu prac zostanie wprowadzona organizacja ruchu, która będzie obowiązywać w tym miejscu przynajmniej do końca roku. Przy zwiększeniu dostępnych pasów ruchu do jazdy na wprost od strony al. Pokoju, nadal z tego kierunku nie będzie możliwy skręt w lewo w al. Wojska Polskiego (kierunek Katowice) - konieczny będzie objazd przez ul. 11 listopada do ul. Rakowskiej i dalej do al. WP.

Ruch w obrębie skrzyżowania w ciągu al. Wojska Polskiego będzie odbywał się bez zmian, zgodnie z organizacją ruchu obowiązującą tam od początku przebudowy. Przez skrzyżowanie czynny pozostanie także przejazd tramwajów we wszystkich kierunkach. Ze względu na zwężenia ruch zostanie jednak mocno spowolniony, szczególnie w godzinach rannych i popołudniowych szczytów.

Prace związane z organizacją ruchu w pierwszym etapie przebudowy al. WP wiążą się z wyłączeniem jej dotychczasowych pojedynczych jezdni. Od skrzyżowania z ul. Rakowską do al. Pokoju i ul. Jagiellońskiej (gdzie zamknięto dla ruchu górą całą estakadę) wyłączono jezdnię w stronę Katowic. Do skrzyżowania z al. Pokoju i ul. Jagiellońską zamknięto jezdnię w stronę Warszawy, a dalej do węzła z al. Jana Pawła II - jezdnię w stronę Katowic.

Tymczasowa organizacja ruchu w takim kształcie ma obowiązywać przez kilka miesięcy, możliwe są jednak pojedyncze modyfikacje. Miasto akcentuje, że zmniejszyć niedogodności kierowców może jedynie wykorzystywanie autostradowej obwodnicy Częstochowy z jej czterema węzłami, umożliwiającymi komunikację z poszczególnymi rejonami miasta.

Przygotowana przez lokalny samorząd przebudowa "starej jedynki" w obrębie Częstochowy ma m.in. służyć komunikacji z północnym węzłem autostrady A1 i pozwolić na bezkolizyjny przejazd przez prawie całe miasto w relacji północ-południe. Przewidziano m.in. budowę dwóch nowych dwupoziomowych skrzyżowań, nowej estakady w dzielnicy Raków czy kładek dla ruchu pieszo-rowerowego ponad trasą.

Do czasu częściowego otwarcia w grudniu ub. roku autostradowej obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1, przecinającym miasto odcinkiem "starej jedynki" odbywał się główny ruch tranzytowy. Nadal, mimo otwarcia A1, przy kolizyjnych skrzyżowaniach al. Wojska Polskiego tworzyły się korki. Obecna modernizacja ma potrwać do drugiej połowy 2023 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych