Częstochowa buduje składowisku odpadów

Nowoczesną instalację oczyszczania tzw. odcieków ze składowiska odpadów komunalnych w podczęstochowskim Sobuczynie uruchamia Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Warta 7,8 mln zł instalacja wykorzystuje technologię odwróconej osmozy.

Autor: Pap 18 lutego 2022 08:24

Opady atmosferyczne przepływające przez składowane odpady wypłukują z nich różne substancje; powstają w ten sposób tzw. odcieki zawierające niebezpieczne dla środowiska substancje. Na właściwie eksploatowanych składowiskach są one zbierane przez drenaże umieszczane pod pryzmą składowanych odpadów oraz przez opaski wokół składowisk.

Jak wyjaśnił w uproszczeniu w czwartkowej informacji częstochowski samorząd, w procesie wysokociśnieniowej odwróconej osmozy zanieczyszczony płyn trafia pod dużym ciśnieniem na membranę półprzepuszczalną. W efekcie uzyskuje się dwa strumienie. Jeden to praktycznie czysta woda, nadająca się do odprowadzenia do wód powierzchniowych. Drugi strumień, zawierający m.in. bakterie, trafia do kanalizacji.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zainstalowany w Sobuczynie zautomatyzowany system z modułami DT-RO (disc tube reverse osmosis) ma wydajność 200 m sześc. na dobę. Zastosowanie technologii pozwala rozwiązywać problem odcieku w miejscu jego wytworzenia. Według częstochowskiego samorządu, metoda jest zgodna z aktualną dyrektywą unijną: na składowiskach odpadów w całej UE czynnych jest kilkaset podobnych instalacji; w Polsce - kilka.

Zaprojektowanie i wykonanie rozbudowy i modernizacji oczyszczalni odcieku Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne zleciło spółce Control Process Silesia. Dostawcą technologii - kompletnego, dwustopniowego systemu, wykorzystującego membrany dyskowo-rurowe z instalacjami pomocniczymi - była firma MWS Technical Solutions. Koszt inwestycji przekroczył 7,6 mln zł brutto.

Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne jest miejską spółką zajmującą się m.in. zarządzaniem systemem gospodarowania odpadami i utrzymaniem czystości i porządku w granicach administracyjnych Częstochowy. Spółka prowadzi także m.in. Stacjonarny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów w Sobuczynie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych