Cztery pory roku na rynku nieruchomości

W jakich miesiącach najchętniej kupuje się domy, a która pora roku to czas zastoju na rynku nieruchomości?

Autor: HouseMarket.pl 24 stycznia 2017 10:05

Decyzja kupna domu jest jedną z najważniejszych w życiu. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników – przeanalizować własne potrzeby i możliwości, porównać oferty w różnych lokalizacjach, nie zapominając o weryfikacji planów zagospodarowania terenów wokół inwestycji, a także sprawdzić, jaka jest w danym momencie sytuacja na rynku nieruchomości.

Zima – rozeznanie terenu

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na początku roku większość ludzi robi plany na nadchodzące dwanaście miesięcy. Wtedy też podejmują decyzję o tym, czy są gotowi na kupno swojego domu.

– Grudzień to okres stagnacji, bo wszyscy zajmują się świętami, ale w styczniu i lutym można zauważyć większe zainteresowanie oglądaniem nieruchomości na sprzedaż. Mimo to do transakcji dochodzi sporadycznie. Klienci raczej badają rynek, sprawdzają nowe lokalizacje i oferty. Szukają przede wszystkim inwestycji na przyszłość, w końcu w tym domu spędzą najbliższe lata.

– Willa w dobrej lokalizacji to nie tylko kwestia komfortu życia, ale też bardzo dobra lokata kapitału. W odróżnieniu od instrumentów finansowych – bardzo stabilna. Nieruchomości z segmentu premium są odporne na wahania rynku, praktycznie gwarantują więc wzrost wartości inwestycji w średniookresowej, a nawet krótkookresowej perspektywie. Takim przykładem jest Osiedle Konstancja, które od kilkunastu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, stąd jest stale rozbudowywane – mówi Maciej Jarzemski z GTC Konstancja.

Wiosna – ożywienie na rynku

Wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni, czujemy przypływ energii, mamy chęć do działania i jesteśmy gotowi na zmiany. Stąd to właśnie wtedy najczęściej dochodzi do finalizowania transakcji. Wiosną chęć posiadania domu wzmaga wizja własnego zielonego ogrodu, gdzie będzie można relaksować się po pracy i spędzać wieczory ze znajomymi. Pierwsze cieplejsze miesiące roku to bardzo dobry czas, by zaprojektować takie wymarzone miejsce, by niebawem jeść śniadanie na tarasie i cieszyć się urokami natury.

– Wiosną zainteresowanie domami wyraźnie wzrasta. Często ekskluzywne domy kupuje się w dużym stopniu gotówką. Początek roku to czas dywidend w spółkach, rozliczenia bonusów i prowizji za miniony rok, a przy obecnych niskich stopach procentowych inwestycja w nieruchomości jest najczęstszą alternatywą w stosunku do lokat bankowych – uważa Joanna Iwanowska-Nielsen, ekspert rynku nieruchomości z segmentu premium.

Lato – spokojniejszy czas

W wakacje jest zawsze nieco mniej pracy – ludzie mają więcej czasu, by zająć się poszukiwaniem domu, kwestiami prawnymi i finansowymi.

– Latem mamy sporo spotkań z kupcami domów na naszym osiedlu. Z pewnością zachęca ich do tego pogoda oraz mniej napięty plan dnia. Okres wakacyjny sprzyja koniunkturze w branży nieruchomości z pierwszej ręki – mówi Marta Dziudzi, specjalistka ds. sprzedaży z GTC Konstancja.

Jesień – okres prosperity

Jesień to dobry czas na rynku nieruchomości. Ludzie wracają z wakacji z większym impetem do pracy i chęcią o działania.

– Końcówka roku to czas żniw w branży nieruchomości. Klienci często chcą zakończyć rok dobrą inwestycją – uważa Maciej Jarzemski z GTC Konstancja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych