Czujka czadu i dymu to idealny prezent na święta

Czujka czadu i dymu to idealny prezent na święta, jest wyrazem naszej troski o bliskich – podkreślają wielkopolscy strażacy. W regionie do używania czujek mają zachęcać m.in. księża. Urządzenia znajdą się też w szlachetnych paczkach.

Autor: PAP 13 grudnia 2016 13:35

Szef wielkopolskich strażaków mł. bryg. Andrzej Bartkowiak zaapelował we wtorek w Poznaniu na konferencji prasowej, by przy kompletowaniu prezentów na święta, zwłaszcza dla seniorów, nie zapomnieć o włożeniu do świątecznej torby także czujki czadu lub dymu.

- Jeśli ktoś ma problem, co kupić dziadkom na gwiazdkę, to niech będzie to taki czujnik. Będzie to na pewno świetny prezent, który może uratować życie najbliższych – powiedział.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W tym sezonie grzewczym, od 1 września do 18 listopada, wskutek zaczadzenia zmarło w Polsce 9 osób. W związku z zatruciami tlenkiem węgla straż pożarna interweniowała ponad 860 razy, blisko 440 poszkodowanych osób trafiło do szpitala.

Straż pożarna promuje instalację czujek dymu i czadu

Wielkopolska straż pożarna promuje instalację czujek dymu i czadu w domach m.in. poprzez media społecznościowe, za pomocą ulotek i filmów informacyjnych. Stara się też dotrzeć do mieszkańców regionu na inne sposoby.

- Przesłaliśmy prośbę do księży, aby podczas niedzielnych mszy św. informowali o zagrożeniach, przypomnieli o czyszczeniu kominów, stosowaniu czujek dymu i czadu. Wystosowaliśmy w tej sprawie pismo do prymasa Polski abp. Wojciech Polaka i do diecezji znajdujących się na terenie regionu z prośbą o pomoc – powiedział komendant wielkopolskiej PSP.

Strażacy chcą współpracować w sprawie promowania czujników z kominiarzami, nawiązali też współpracę z regionalnymi koordynatorami akcji pomocy świątecznej Szlachetna Paczka.

- Nasz pomysł jest taki, by w paczce trafiającej do miejsca, gdzie jest to potrzebne, znalazła się czujka. To na razie akcja pilotażowa, ale obliczona na kolejne lata. My będziemy szkolić wolontariuszy i liderów +Szlachetnej Paczki+. Po zgłoszeniu do nas, że w danej paczce znajduje się czujka czadu lub dymu, strażak pojedzie do rodziny i ją odpowiednio zainstaluje – podał Bartkowiak.

Akcja „Czad i ogień. Obudź czujność”

Akcję „Czad i ogień. Obudź czujność” prowadzi w całym kraju MSWiA. Z danych resortu wynika, że w ostatnim sezonie grzewczym, czyli od września 2015 r. do marca 2016 r., w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło w Polsce 50 osób, a 2,2 tys. zostało poszkodowanych.

- Według badań, 41 proc. Polaków twierdzi, że potrafi rozpoznać czad; co czwarty Polak uważa, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie. To porażająca informacja, bo oznacza to, jak niska jest świadomość dotycząca zagrożenia. Warto nieustannie przypominać, że czad jest bezwonny i bezbarwny – powiedział obecny na konferencji wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Według strażaków, najczęstszymi przyczynami tragedii są: nieodpowiednie przygotowanie się do sezonu zimowego i nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Instalacja czujek dymu i czadu jest stosunkowo tanim i skutecznym sposobem na uchronienie się od zagrożenia. Montaż takich urządzeń jest bardzo prosty, zaś jedna czujka kosztuje kilkadziesiąt złotych.

Gdzie montować czujki

Czujki należy umieszczać w miejscach, gdzie zainstalowany jest piec, w ciągach komunikacyjnych i w sypialni. Szczególnie ważne jest też umieszczenie odpowiedniego urządzenia w łazience, w której znajduje się przepływowy podgrzewacz wody. Strażacy przestrzegają też przed spalaniem w domowych piecach śmieci, butelek z tworzyw sztucznych, styropianu, wszelkich niepotrzebnych przedmiotów. Przypominają też o odpowiedniej i regularnej dbałości o przewody kominowe.

W ub. roku w regionie doszło do ponad 11,5 tys. pożarów, z czego ponad 2 tys. miało miejsce w budynkach mieszkalnych. Szczególnie szybko wzrasta liczba pożarów w budynkach jednorodzinnych - w tym także w obiektach nowych, ze sprawnymi instalacjami, ale niewłaściwie utrzymywanymi.

Według statystyk, wady i niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji grzewczych to przyczyna ponad połowy pożarów w budynkach. Strażacy podkreślają, że przewody kominowe i wentylacyjne powinny być sprawdzane przez kominiarza przynajmniej raz do roku, należy też dbać o odpowiednią częstotliwość czyszczenia kominów - nie rzadziej niż dwa razy w roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych