Czy frankowicze zwrócą swoje mieszkania?PAP - 01 lipca 2016 10:14


Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz uważa, że jeśli chodzi o zwrot mieszkań to można rozważać takie rozwiązanie na przyszłość. W innym przypadku mielibyśmy do czynienia z ewidentnym przypadkiem działania prawa wstecz.


- Trzeba pamiętać, że tego typu rozwiązania, które istnieją w niewielu krajach i niektórych stanach USA, polegają na tym, że i tak nie zwalnia to klienta z obowiązku wywiązania się ze zobowiązań. Niektórzy mylnie interpretują, że zwrot mieszkania załatwia całą sprawę – twierdzi prezes.

Tymczasem prezydencka propozycja zakłada, że zwrot mieszkania, nawet gdy ma wartość niższą niż kredyt, wygaszałby całą umowę.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- By taka instytucja mogła funkcjonować, to musiałyby być dokonane poważne zmiany w ogóle w całym systemie gospodarki mieszkaniowej i finansowania mieszkalnictwa w naszym kraju. Klient może mieć przecież zobowiązania także wobec innych instytucji, nie tylko banków. Powtarzam, co do przyszłości można na ten temat rozmawiać, co do przeszłości i uczciwie zawartych umów, niewątpliwie byłby to przykład działania prawa wstecz – dodaje Krzysztof Pietraszkiewicz.