Czy małe mieszkania mają nadal wzięcie? To mówią deweloperzy

W wieżowcu Bliska Wola Tower w Warszawie zostały nam już ostatnie dwupokojowe mieszkania. Można je kupić w cenie od 13 tys. za mkw. Zakończenie budowy ma nastąpić jeszcze w tym roku. W inwestycji Osiedle Horizon w Gdańsku, której przedsprzedaż rozpoczęliśmy w styczniu tego roku powstanie 629 mieszkań, z czego 393 to lokale małe, jedno i dwupokojowe o powierzchniach od 26 do 37 mkw., które niezmiennie cieszą się największym zainteresowaniem klientów. Obecnie są dostępne mieszkania o metrażu od 35 m kw. Średnia cena za mkw. wynosi ok. 10 tys. zł. Inwestycja będzie gotowa za dwa lata.

W Osiedlu Kościuszki w Chorzowie, w pierwszym etapie, który właśnie trafił do przedsprzedaży, w dwóch budynkach powstanie 110 mieszkań. W tym projekcie dostępne są lokale o metrażach od 28 mkw. w podwyższonym standardzie z balkonami i przynależącymi komórkami lokatorskimi. Kompaktowe mieszkanie o metrażu 31 mkw. kosztuje 8 100 zł za mkw., za mniejsze o powierzchni 27 mkw. trzeba zapłacić 8 700 zł za mkw. Zakończenie budowy nastąpi w pierwszym półroczu 2023 roku.

Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper

Mieszkania o niewielkim metrażu cieszą się dużym zainteresowaniem od momentu uruchomienia sprzedaży danej inwestycji. Mniejsza powierzchnia skutkuje niższą ceną, za jaką można nabyć lokal, dzięki czemu są dostępne zarówno dla kupujących swoje pierwsze lokum, jak i dla inwestorów. W zależności od specyfiki osiedla ilość kompaktowych mieszkań jest różna, jednak na etapie projektowania zawsze staramy się uwzględnić ich odpowiednią liczbę do szacowanego zainteresowania w danej lokalizacji.

Aktualnie mieszkania o powierzchni mniejszej niż 40 mkw. możemy znaleźć we Wrocławiu na osiedlach Lokum Porto, Lokum Verde oraz Lokum Vena, zaś w Krakowie na wszystkich naszych inwestycjach, tj. Lokum Vista, Lokum Siesta oraz Lokum Salsa. Ceny rozpoczynają się niewiele powyżej 300 tys. zł. Oczekiwanie na odbiór kluczy do wymarzonego lokum jest różne, w zależności od wybranego osiedla. W ofercie znajdziemy zarówno mieszkania gotowe lub gotowe w perspektywie 3 miesięcy, jak i takie, które będą przekazywane pod koniec przyszłego roku.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Według naszych obserwacji lokale o małym metrażu nadal cieszą się największym powodzeniem, szczególnie w nowych inwestycjach, które są wprowadzane do oferty. Obecnie tego typu lokale o metrażu od 18 mkw. można kupić w naszej inwestycji Metro Park na warszawskich Bielanach, o powierzchni od 26 mkw. w projekcie Warszawski Świt III na Targówku oraz Nadwiślańska Kaskada na Białołęce o wielkości od 35 mkw. Wybierając najmniejsze powierzchnie klienci muszą z reguły dłużej czekać na odbiór kluczy, nawet do dwóch lat.

Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home

W naszych inwestycjach obserwujemy niezmiennie rosnący popyt na większe mieszkania, przystosowanie pod rodziny, dlatego w naszych inwestycjach utrzymywany jest podział 40 proc. mieszkań trzy i czteropokojowych oraz 60 proc. mieszkań dwupokojowych. Średnie metraże na naszych osiedlach dla mieszkań dwupokojowych to 40 mkw., trzypokojowych - 57 mkw., a dla czteropokojowych 80 mkw., które umożliwiają rodzinom najlepsze zagospodarowanie przestrzeni lokali.

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych