Czy Mieszkanie Plus zawita do Warszawy?

Warszawa rozmawia z BGKN o przekazaniu swoich gruntów dla Mieszkania Plus. Nie wiadomo na razie o jakie lokalizacje chodzi. Wiadomo natomiast, że aż 46 hektarów Skarbu Państwa, którymi gospodaruje prezydent miasta, można przeznaczyć na program.

Autor: HouseMarket.pl 26 kwietnia 2017 09:01

Rolę samorządów w pozyskiwaniu gruntów przez Narodowy Fundusz Mieszkaniowy omówimy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego na sesji poświęconej programowi Mieszkanie Plus. Będzie to doskonała okazja, aby poznać najnowszą mapę samorządów przystępujących do programu. Tych mniejszych i większych. Jeśli chodzie o te drugie, to zgodnie z informacjami BGK Nieruchomości, do tej pory tereny przekazały m.in. Katowice, Poznań, Gdynia, Gdańsk, Kraków, Wrocław czy Toruń.

W Warszawie grunty dla Mieszkania Plus zostały przekazane wyłącznie przez PKP. W związku z tym poseł Jarosław Krajewski zapytał ministra infrastruktury i budownictwa o to, czy stolica ma własne grunty, na których w opinii ministerstwa, mogłyby powstać mieszkania wybudowane w ramach NPM.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Warszawa rozmawia, ale o czym?

W odpowiedzi na interpelację wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński przyznał, że BGKN prowadzi już z samorządem Warszawy rozmowy dotyczące przekazania nieruchomości pod zabudowę mieszkaniową w ramach pilotażu pierwszego filaru Mieszkania Plus.

- Z uwagi na stopień zaawansowania tych rozmów nie jest jednak możliwe określenie wielkości zasobu nieruchomości samorządowych możliwych docelowo do wykorzystania pod budowę mieszkań – informuje Kazimierz Smoliński.

Wiceminister przypomniał jednak, że Mieszkanie Plus realizowane będzie również na gruntach Skarbu Państwa, a tych na terenie stolicy i pozostających w gospodarowaniu prezydenta Warszawy lub agencji wykonawczych jest ok. 46 hektarów - mogą one zostać przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Wykazała to przeprowadzona w pierwszym kwartale 2016 r. przez resort budownictwa wstępna kwerenda tych nieruchomości.

Drugi filar Mieszkania Plus

- Niezależnie od tego samorząd lokalny, spółki gminne, towarzystwa budownictwa społecznego czy spółdzielnie mieszkaniowe mogą realizować inwestycje mieszkaniowe w ramach innych instrumentów pakietu Mieszkanie Plus. Jednym z nich jest program wsparcia budownictwa komunalnego, stanowiący jeden z kluczowych elementów zintegrowanego programu społecznego budownictwa czynszowego – przypomniał Kazimierz Smoliński.

Wiceminister dodał, że Bank Gospodarstwa Krajowego zakwalifikował do programu osiem zgłoszonych przez Warszawę przedsięwzięć na łączną kwotę dofinansowania 33,3 mln zł. Ich całkowity koszt to ponad 107,63 mln zł. Dotyczą one utworzenia 506 lokali mieszkalnych.

- Trzy inwestycje zostały już ukończone. Miasto otrzymało na nie wsparcie w wysokości 12,96 mln zł. Łączny koszt wyniósł ponad 44,69 mln zł, co pozwoliło na oddanie do użytkowania 262 lokali mieszkalnych – wylicza wiceminister Smoliński.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych