Czy to rzeczywiście koniec MdM w tym roku?

Bank Gospodarstwa Krajowego na początku kwietnia ogłosił, że wstrzymuje przyjmowanie wniosków w ramach programu Mieszkanie dla Młodych w tym roku. Czy to oznacza definitywny koniec rządowego wsparcia?

Autor: HouseMarket.pl 29 maja 2017 12:43

O tym, jak wielkim zainteresowaniem cieszy się program MdM, nikogo nie trzeba przekonywać. Wystarczy przypomnieć, że w ubiegłym roku zarówno pierwsza, jak i druga część środków, rozeszła się do marca. Z tego powodu zakończono przyjmowanie wniosków o dofinansowanie z puli 2016. W lipcu 2016 r. kredytobiorcy wnioskowali już o wsparcie z pierwszej puli na 2017 rok.

Kolejne przygotowane środki finansowe wykorzystano do kwietnia br. W efekcie, w puli dofinansowania w ramach MdM pozostała druga transza, czyli ostatnia część środków. Zostanie ona uruchomiona 1 stycznia 2018. Nie oznacza to jednak, że do tego dnia można spokojnie czekać.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wbrew powszechnej opinii, także w tym roku można skorzystać z MdM. Nieocenione jest wsparcie i doradztwo dewelopera, który podpowiada, jak tego dokonać. Przykładowo firma Linea, posiadająca inwestycje Leśna Polana w Dopiewcu i Osada Leśna w Dąbrówce w gminie Dopiewo, przygotowała specjalny program dla osób chcących zakupić mieszkanie lub dom w MdM.

- Dbamy o klienta kompleksowo, przeprowadzając krok po kroku przez cały proces zakupu nieruchomości. Wyjaśniamy też, jakie są dostępne sposoby finansowania - mówi Adam Wędrychowicz z firmy Linea. Program Linei dotyczy mieszkań, które zostaną oddane do użytku we wrześniu lub w terminie późniejszym. Deweloper proponuje, aby zainteresowani zarezerwowali już teraz wybrany lokal, wpłacili opłatę rezerwacyjną, a resztę dopiero po uzyskaniu kredytu z dopłatą MdM tj. w styczniu 2018. To pozwoli uniknąć nerwowej sytuacji, związanej z niepewnością co do otrzymanego wsparcia u progu nowego roku.

- W praktyce mieszkanie będzie więc już niemalże kupione. Jesteśmy gotowi poczekać na ostatnią transzę do stycznia przyszłego roku, kiedy środki zostaną uruchomione. Nie stoi jednak nic na przeszkodzie, aby po odbiorze, Mieszkańcy przygotowali swoje M i się wprowadzili - dodaje Adam Wędrychowicz.

Najlepiej proces decyzyjny nieco przyspieszyć, aby zdążyć i skorzystać z MdM. Z drugiej strony, należy wybierać rozsądnie. Jak podkreślają eksperci rynku nieruchomości, warto korzystać przede wszystkim z ofert firm sprawdzonych, z dużą renomą na rynku i wieloma udanymi realizacjami na koncie. Spółka Linea posiada wielkie doświadczenie, budując domy i mieszkania już od ponad 15 lat.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych