Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? Eksperci odpowiadają

Jak chronić oszczędności przed inflacją i drożyzną? Czy nadal warto kupić mieszkanie, by chronić kapitał, a następnie zarabiać na wynajmie? Jak postrzegać takie rozwiązania w sytuacji rynkowej, kiedy regularnie rosną ceny nieruchomości, a także stopy procentowe? Na te pytania odpowiadają nasi eksperci. Sprawdźmy, czy własne M będzie dobrym pomysłem w niełatwych czasach.

Autor: housemarket.pl 05 lipca 2022 09:05

  • Wszelkie analizy rynkowe dowodzą temu, że wśród nabywców nieruchomości nadal nie brakuje klientów inwestycyjnych.
  • Środki finansowe zgromadzone na lokacie bankowej, koncie, czy wręcz „w skarpecie” w szybkim tempie tracą na wartości. Winna temu jest głównie inflacja.
  • Główny Urząd Statystyczny 15 czerwca poinformował, że w maju wskaźnik wyniósł 13,9 procent, co jest najwyższą taką wartością od lutego 1998 roku.
  • Warto zainwestować w coś trwałego, co zyskuje na wartości, czyli nieruchomości.

Kiedy inwestycja staje się sukcesem?

- Z pewnością mieszkanie powinno znajdować się w atrakcyjnej lokalizacji. Dla przyszłych najemców, wśród których będą osoby młode i studenci, na pewno ma znaczenie dostęp do komunikacji miejskiej, sklepów, w tym centrów handlowych, a także terenów rekreacyjnych, idealnych do tego, by uprawiać sport - analizuje Mateusz Glema z poznańskiego biura sprzedaży Grupy Inwest. – Poznań to 3 nasze inwestycje – Horyzont Naramowice, Wilda Corner i Nova Łacina 6. Inwestycja na Wildzie to „mieszany” produkt łączący osoby szukające lokali o wyższym standardzie dla siebie oraz klientów inwestycyjnych. Natomiast projekt na Ratajach to zdecydowanie produkt dla inwestorów – mówi Mateusz Glema.

Można zainwestować w mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji miejskiej, natomiast na popularności zyskują również projekty realizowane w miejscowościach popularnych wakacyjnie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Nasza oferta pozwala klientom inwestycyjnym realizować pełne spektrum rozwiązań. Słowackiego 7 i Nowe Ogrody na poznańskich Jeżycach to budynki wielorodzinne z lokalami mieszkalnymi, co oznacza, że możemy tutaj mówić o zakupie mieszkania i najmie długoterminowym, który przy odpowiednim sformatowaniu, będzie przynosić zyski. Na parterze w każdym z projektów znajdują się lokale usługowe, w które można zainwestować na komercyjnych zasadach. Z pewnością warto poznać też Nautic Park w nadmorskim Darłówku, gdzie apartamenty w pierwszej linii brzegowej są gotowe do odbioru. Nasi specjaliści przewidują zysk rzędu 4-8,5 procent w skali roku. Mamy tu na myśli oczywiście najem krótkoterminowy, do czego lokalizacja nadmorska będzie idealna, ponieważ liczba dni wynajmu może wynosić nawet 180 dni – opisuje Piotr Łopatka, członek zarządu Proxin Development.

Oprócz dobrej lokalizacji, inwestowanie w nieruchomości będzie sukcesem, jeśli wybierzemy lokal odpowiednio zaprojektowany.

- W celach inwestycyjnych głównie wybierane jest mieszkanie 2-pokojowe lub kawalerka. Wśród najemców zawsze jest sporo par oraz singli, a to będzie dla nich odpowiedni wybór. Warto też zwrócić uwagę na optymalny i funkcjonalny układ pomieszczeń, który pozwoli na swobodną aranżację. Z taką myślą projektowaliśmy inwestycję Apartamenty Bergera, która na dodatek jest idealnie skomunikowana z centrum Poznania, a jednocześnie posiada interesujące historyczne tło dzielnicy Wilda - mówi Agata Nowaczyk, specjalista z biura sprzedaży EBF Development.

Oczywiście trzeba dbać o rentowność takiej inwestycji. Aktualnie, w skali roku na najmie długoterminowym można zyskać około 3-4 procent, choć te wartości mogą ulegać zmianie. Wiele wskazuje na to, że rynek najmu będzie rósł. Po pierwsze, w Polsce na rynek wchodzi zupełnie nowe pokolenie, nie aż tak przywiązane do jednego mieszkania. Po drugie, trudno dziś uzyskać zdolność kredytową na zakup własnego M i takie osoby zwrócą się ku rynkowi najmu. Po trzecie, wybuch wojny w Ukrainie i przybycie uchodźców, znacznie wpłynęły na sytuację mieszkaniową w Polsce. Najnowsze informacje Straży Granicznej wskazują, że od 24 lutego zostało odprawionych ponad 4 mln Ukraińców, z czego duża część została w naszym kraju. Raport Otodom „Kwartalnik mieszkaniowy” informuje o spadku liczby ofert najmu o 58 proc. od momentu wybuchu wojny.

Kiedy mieszkanie lub dom zyskuje na wartości?

Wybierając odpowiednią nieruchomość, zyskamy. Mieszkanie lub dom, szczególnie w prestiżowej lokalizacji powiększa swoją wartość. W ostatnim czasie dane na ten temat zebrał i podsumował Rankomat.pl, opierając się na raportach Expandera i rentier.io publikowanych w marcu 2021 oraz w marcu 2022. Wartość mieszkań w ciągu roku wzrosła w Poznaniu o 20 procent.

- Nasz rynek jest bardzo perspektywiczny. Nieruchomości zyskują na wartości niemal cały czas od dekady - analizuje Tomasz Pietrzyński, członek zarządu firmy More Place.

Deweloper aktualnie realizuje Osiedle Przy Jeziorach na poznańskim Strzeszynie. Domy w cenie od 6060 zł brutto za mkw.

- Nie widzimy przesłanek do spadku cen. Spada dostępność, rosną koszty materiałów budowalnych, wykonawstwa. Koszt „wytworzenia” metra kwadratowego mieszkania bądź domu rośnie. Dlatego, na pytanie „czy warto inwestować teraz w nieruchomości”, odpowiadamy twierdząco - mówi Katarzyna Wyszyńska z biura sprzedaży Sky Investments.

- Dom w przyszłości będzie warty więcej, to pokazuje nasze doświadczenie jako dewelopera - zauważa z kolei Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building.

Rynek najmu na obrzeżach miast

Mieszkań na wynajem brakuje na przedmieściach. Takie miejscowości, jak: Dopiewiec, Dąbrówka, czy Dopiewo stały się bardzo popularne wśród poznaniaków. Wielu z nich chce tutaj mieszkać. Część osób chce sprawdzić lokalizację i dojazd do Poznania, wynajmując lokum, zanim zdecydują się na kredyt.

- To dobra przesłanka. Kupując lokal mieszkalny 2-pokojowy w projekcie Nove Dopiewo, będzie to dobry krok dla klientów inwestycyjnych - zauważa Justyna Wiśniewska, reprezentująca firmę Scandic Park.

Mieszkania są dostępne w cenie od 5600 zł brutto za mkw.

- Mieszkania 2-pokojowe i kawalerki znikają jako pierwsze. Realizujemy siódmy budynek osiedla Nowa Murowana, a wśród nabywców są klienci inwestycyjni, niektórzy od lat - podkreśla Patrycja Pilarczyk z biura sprzedaży inwestycji Nowa Murowana w Murowanej Goślinie.

Podsumowując, zakupić nieruchomość można i warto nawet teraz.

- Proponuję inwestować w momencie „górki” na rynku, to jedna z najważniejszych zasad. Ponadto stopy procentowe w końcu spadną, co oznacza, że zobowiązanie kredytowe będzie mniejsze. Oczywiście, jeśli ktoś kupuje za gotówkę, to jego droga do inwestycji będzie krótsza - Piotr Łykowski, ekspert finansowy, przedstawiciel Gravis Developer nie ma wątpliwości.

- Kto decydował się w ostatnim czasie lub zrobi to niedługo, nie będzie żałował. Deweloperzy są niemal zmuszeni, by podwyższać ceny. Nasza propozycja mieszkaniowa Rynek Wschodni, przy ulicy Głównej i Smolnej w Poznaniu zaczyna się od ceny 8800 zł brutto za mkw. Takich okazji warto szukać, bez względu na to, czy chcemy zakupić mieszkanie „pod inwestycję", flip, czy po prostu, by zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe. Każda z tych perspektyw będzie podobna.

Ceny lokali na rynku pierwotnym wprowadzanych do oferty zbliżyły się w wielu projektach do 10 tys zł brutto za mkw, a będą wyraźnie rosły. Powodów jest wiele, m.in.: wyższe ceny materiałów, wykonawstwa, coraz mniej dostępnych gruntów – podsumowuje Marek Smogór, reprezentujący poznańską firmę Quadro Development.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych