Czy wolimy mieszkać poza miastem? Trwa miejski exodus

Od ograniczeń wynikających z pandemii wzrosło pragnienie powrotu do kontaktu z naturą. Na całym świecie odradzało się zjawisko migracji z miast na wsie lub tereny podmiejskie. Ostatnie badania Ministerstwa Klimatu pokazują, że dla 91 proc. rodaków zamieszkanie wśród terenów zielonych jest kwestią kluczową.

Autor: housemarket.pl 20 maja 2022 12:40

  • Z badań Ministerstwa Klimatu wynika, że dla 91proc. Polaków posiadanie terenów zielonych w okolicy zamieszkania jest ważne.
  • Kontakt z zielenią poprawia funkcje poznawcze, a także zapobiega nawrotom depresji i chroni przed zachorowaniem na demencję.
  • 74 proc. Polaków jest gotowych zapłacić więcej za mieszkanie graniczące bezpośrednio z parkiem czy lasem.

Zieleń na pierwszym miejscu

Najnowszy raport NIK dotyczący zachowania i zwiększania terenów zielonych w miastach pokazuje, że obowiązujące przepisy wciąż nie chronią przed zabudową terenów zielonych, które spełniają w miastach istotne funkcje: klimatyczną, wentylacyjną czy hydrologiczną.

Wpływ na komfort mieszkania ma nie tylko łatwy dostęp do pracy, lokali handlowo-usługowych czy ośrodków zdrowia. Coraz więcej osób bierze pod uwagę dostępność terenów zielenionych. Z badań Ministerstwa Klimatu wynika, że dla 91proc. Polaków posiadanie terenów zielonych w okolicy zamieszkania jest ważne. Pragnienie otwartych przestrzeni sprawia, że coraz więcej ludzi wybiera obszary podmiejskie jako miejsce zamieszkania.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: EKOLOGIA W CENTRUM DZIAŁAŃ DEWELOPERÓW

- Nasza najnowsza inwestycja, Zielona Lutynia, położona blisko wrocławskiej aglomeracji, stwarza dobre warunki dla przyszłych mieszkańców do wygodnego życia blisko natury. Miejscowość słynie z sadów i wyrobów owocowych. Dogodna lokalizacja pozwala na szybki dojazd do centrum miasta – zarówno samochodem, jak i komunikacją podmiejską - mówi Emil Basta z biura sprzedaży wrocławskiego dewelopera WPBM Mój Dom.

Zdrowie mieszkańców

Tereny zielone to miejsca, do których można się udać w celach odnalezienia ciszy i spokoju – szczególnie po pracy. To korzystnie wpływa na zdrowie i zmniejsza poziom stresu mieszkańców.

Ostatnie wnioski naukowców, które zostały opublikowane w czasopiśmie „JAMA Network Open”, pokazują, że kontakt z zielenią poprawia funkcje poznawcze, a także zapobiega nawrotom depresji i chroni przed zachorowaniem na demencję. Obecność terenów zielonych w pobliżu inwestycji zachęca mieszkańców do wycieczek rowerowych, spacerów lub pracy w ogrodach, co sprzyja poprawie ich zdrowia.

- Kreatywne miejsca, takie jak place zabaw są ważne, szczególnie dla młodszych mieszkańców osiedli. Poprawiają ich koncentrację oraz pozwalają na zdobycie umiejętności w budowaniu relacji międzyludzkich. – Na terenie osiedla Zielona Lutynia znajdują się dwa nowoczesne place zabaw, a także elementy małej architektury, które pozwalają na spędzenie czasu wolnego mieszkańców z dzieckiem. Dodatkowo, każde z mieszkań położonych na parterze posiada przydomowy ogródek, który stanowi dodatkową przestrzeń dla przyszłych mieszkańców – kontynuuje Emil Basta.

Wzrost wartości inwestycji

Z raportu „Global Garden Report”, przygotowanego przez producenta sprzętu ogrodowego Husqvarna wynika, że 74 proc. Polaków jest gotowych zapłacić więcej za mieszkanie graniczące bezpośrednio z parkiem czy lasem. Obecność atrakcyjnej przyrody w pobliżu osiedla generuje wzrost jego wartości.

Według opracowania „Zielony Potencjał Inwestycji". Obiekty przyjazne przyrodzie”, wydanego pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, dostęp do terenów zielonych podnosi wartość inwestycji nawet o 15 proc. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych