Dachy użytkowe. Przyszłość, do której warto podejść z głową

Dachy użytkowe stanowią idealną odpowiedź na wiele bolączek współczesnych miast, lecz obarczone są równie licznymi ryzykami utrudniającymi późniejszą eksploatację. Jak zaplanować konstrukcję dachu z dbałością o pełną szczelność układu warstw bez przecieków, brak mostków termicznych oraz odporność na deformację?

Autor: housemarket.pl 10 sierpnia 2022 12:22

Masowe ruchy migracyjne w kierunku terenów zurbanizowanych oraz dynamiczne zmiany klimatu to dwa najważniejsze wyzwania, z jakimi mierzą się współczesne miasta. Dachy użytkowe nie tylko zwiększają ilość dostępnej przestrzeni, którą można wartościowo zagospodarować -stanowią one także odpowiedź na realne zagrożenia, takie jak zalewające miasta ulewne deszcze, fale upałów czy kurcząca się bioróżnorodność.

Możliwości i korzyści są praktycznie nieograniczone. Dach płaski może z powodzeniem pełnić np. funkcję parkingu lub przestrzeni handlowo-usługowej, zwiększając ilość powierzchni i wpływy z tytułu wynajmu. Zamontowanie paneli fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię, a w konsekwencji – poziom emisji CO2 do atmosfery. Intensywna zieleń pozwala obniżyć temperaturę powietrza o około 1,5°C, zmniejszając tym samym obciążenie termiczne obiektu. Systemy retencyjne na dachu pomagają zaś odciążyć miejskie systemy kanalizacyjne w czasie ulewy, a przy okazji odzyskać do użytku cenną wodę deszczową.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Potencjalne ryzyka i jak ich uniknąć

Kluczem do prawidłowej realizacji i bezawaryjnej eksploatacji dachów użytkowych jest dobór odpowiednich materiałów i prawidłowej konstrukcji. Pod uwagę należy wziąć szereg potencjalnych zagrożeń, takich jak m.in.:

- deformacje warstw izolacji termicznej, hydroizolacji i pokrycia spowodowane wyższymi obciążeniami mechanicznymi, np. w postaci ciężaru własnego warstw dachowych lub intensywnych sił statycznych i dynamicznych,

- trudne do zlokalizowania i naprawienia miejsca przecieków oraz odkładanie się wilgoci wewnątrz konstrukcji np. w wyniku zachodzącej kondensacji pary wodnej, co może prowadzić do zwiększania wagi dachu, utraty parametrów termicznych czy rozwoju form biologicznych w strukturze dachu,

- wykorzystanie materiałów palnych stanowiących zagrożenie pożarowe.

Zawilgocenie w warstwie termoizolacyjnej dachu

Biorąc pod uwagę powyższe ryzyka, wybór odpowiednich materiałów i technologii budowlanych ma kluczowy wpływ na wydajność i żywotność dachu.

- Z myślą o wszystkich powyższych problemach stworzyliśmy koncepcję Kompaktowego Dachu FOAMGLAS®, czyli prostego w realizacji, wytrzymałego i wszechstronnego podłoża, które maksymalizuje wyjątkowe właściwości izolacji termicznej ze szkła spienionego. Ten prosty układ warstw daje gwarancję, że dach pozostaje zawsze całkowicie szczelny i suchy w swej strukturze, bezawaryjny i bezpieczny ogniowo, przez cały okres eksploatacji - wyjaśnia Łukasz Barcz, ekspert firmy FOAMGLAS® Building Poland.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych