Dariusz Sokołowski: skutki decyzji TSUE możemy odczuć w przyszłościhousemarket.pl - 09 października 2019 12:35


Decyzja TSUE w sprawie kredytów mieszkaniowych zaciągniętych we frankach wywołała szereg emocji. Czy skutki postanowienia odczują deweloperzy? W opinii Dariusza Sokołowskiego, prezesa zarządu Spectra Development samo postanowienie TSUE nie ma bezpośredniego wpływu na branżę nieruchomości mieszkaniowych. Nie oznacza to jednak, że jego skutki nie będą odczuwalne w przyszłości.

Zdaniem Dariusza Sokołowskiego branża mieszkaniowa nie odczuje bezpośrednio skutków decyzji TSUE w sprawie frankowiczów. Jak wyjaśnił, rolą dewelopera jest wybudowanie i sprzedaż mieszkań klientom, którzy sami decydują o tym jakie źródło finansowania wybiorą.

- Historycznie sprzedane mieszkania za kredyty we frankach nas nie dotyczą. Jako deweloper nie ingerujemy w decyzje kredytowe naszych klientów, a wszystkie mieszkania w inwestycji Bobrowiecka 10 zostały już sprzedane i przekazane właścicielom. Natomiast jeżeli mówimy o chwili obecnej, to rynek zupełnie odszedł od kredytów we frankach szwajcarskich i jeśli są one udzielane, to w stopniu marginalnym - powiedział Dariusz Sokołowski. 

Ekspert dodaje, że choć samo postanowienie nie będzie miało bezpośredniego wpływu na rynek nieruchomości, nadal pozostaje pytanie o to, jakie skutki będzie ono miało w przyszłości.

- Jeśli banki będą musiały ponieść znaczne koszty w związku z uregulowaniem należności na rzecz kredytobiorców to pod znakiem zapytania stoi przyszłe oprocentowanie i dostępność kredytów, bo przecież banki będą musiały znaleźć źródło finansowania dodatkowego kosztu - powiedział Dariusz Sokołowski.