Develia wchodzi na rynek najmu instytucjonalnego mieszkań

Develia, jedna z największych firm deweloperskich w Polsce, wchodzi na rynek najmu instytucjonalnego – w najbliższych latach zamierza budować w tej formule co najmniej 300-400 mieszkań rocznie. Ważnym krokiem do realizacji tego celu jest przystąpienie do Fundacji Rynku Najmu.


Autor: propertynews.pl 15 lipca 2021 11:39

Według danych firmy badawczej ThinkCo zaledwie 8,3 proc. całkowitego zasobu mieszkaniowego w Polsce wynajmowane jest na zasadach rynkowych. Przekłada się to na około 1,2 miliona lokali w całym kraju. Często są to mieszkania w złym stanie technicznym, umeblowane przestarzałymi sprzętami, zlokalizowane na wielkich blokowiskach. Spośród nich duży odsetek funkcjonuje również w szarej strefie, bez podpisywania jakichkolwiek umów regulujących prawa i obowiązki najemcy oraz wynajmującego. Niska podaż nowych, wykończonych w dobrym standardzie mieszkań na wynajem, oferowanych na przejrzystych i uregulowanych warunkach prawnych powoduje, że w ostatnich latach w naszym kraju zaczęło pojawiać się coraz więcej zachodnich funduszy zainteresowanych inwestycjami w segmencie najmu instytucjonalnego (PRS - Private Rented Sector).

Oferowane przez inwestorów z tego sektora lokale cechuje zazwyczaj wysoki standard, atrakcyjna lokalizacja i szeroka oferta usług dodatkowych dla najemców. Klienci zawierają umowę na określony z góry czas nie z osobą fizyczną, ale firmą, która zapewnia profesjonalną obsługę i zarządza całą nieruchomością. Jak dotąd cała oferta nieruchomości spełniających te kryteria to zaledwie 6-6,5 tys. mieszkań oferowanych przez kilka podmiotów. Plany inwestycyjne są jednak szeroko zakrojone, do 2023 r. w ramach najmu instytucjonalnego w naszym kraju ma być dostępnych ponad 36 tys. mieszkań. Jeśli wszystkie zapowiedzi zostałyby zrealizowane, to do 2025 r. powstanie aż 66 tys. takich lokali. Oprócz niskiej podaży i braku konkurencji europejskich graczy zachęca wysoka rentowność inwestycji, sięgająca 6-7 proc. w skali roku. Dla porównania - tradycyjny najem w dużych polskich miastach wskutek pandemicznych zawirowań stał się znacznie mniej dochodowy i rzadko kiedy przekracza 3,5-4,5 proc.  

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Develia zamierza rozpocząć działalność w sektorze najmu instytucjonalnego. Wytypowane zostały już cztery inwestycje, w których mogą być oferowane mieszkania w formule najmu instytucjonalnego. – Młodsze pokolenia przykładają znacznie mniejszą wagę do posiadania mieszkania na własność niż ich rodzice. Wolą zachować mobilność, nie przywiązują się już tak mocno do pojedynczych lokalizacji, nie chcą się wiązać zaciąganiem wieloletnich kredytów hipotecznych. Szeroka grupa młodych profesjonalistów z dużych miast jest zainteresowana wynajmem nowoczesnych, dobrze wykończonych i umeblowanych lokali w atrakcyjnych lokalizacjach. Właśnie z myślą o nich chcemy wejść na rynek najmu instytucjonalnego oraz zaoferować atrakcyjny, odpowiadający ich preferencjom i wymogom produkt. Za pierwszy cel stawiamy sobie realizację powtarzalnych projektów PRS w skali 300-400 mieszkań rocznie –  zapowiada Andrzej Oślizło, prezes zarządu Develia S.A.

– Fundacja Rynku Najmu to odpowiedź na potrzeby kształtującego się polskiego sektora PRS, który w ostatnich latach rozwija się w tempie geometrycznym. Chcemy aktywnie współpracować z wszystkimi członkami tej branży, aby zadbać o jej zrównoważony rozwój i wspólnie wypracować dobre praktyki oraz wysokie standardy obsługi klientów. Jest mi bardzo miło powitać w gronie naszych członków firmę Develia, która w ciągu blisko 15 lat działalności dała się poznać jako rzetelny i odpowiedzialny deweloper, stawiający na jakość budowanych mieszkań oraz zadowolenie ich nabywców – mówi Przemysław Chimczak-Bratkowski, prezes Fundacji Rynku Najmu.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych