Deweloperzy biją przyrodniczy rekord. Domek dla owadów powstanie w Warszawie

Firmy zrzeszone w Polskim Związku Firm Deweloperskich pod egidą inicjatywy Eco Avengers, postanowiły wzmocnić świadomość społeczną na temat liczebności owadów w środowisku. Już w maju powstanie w Warszawie domek dla owadów.

Autor: housemarket.pl 27 kwietnia 2021 12:20

Rozmawiając o wartości organizmów w świecie przyrody często skupiamy się jedynie na ich pojedynczych grupach (np. zapylacze), czy wręcz pojedynczych gatunkach (np. pszczoła miodna). Często są to organizmy dużych rozmiarów, organizmy ładne, takie, które wizualnie nam się podobają. Zapominamy wtedy, że tak naprawdę każdy organizm pełni w środowisku ważną i potrzebną rolę, wszak praktycznie wszystkie żyjące na świecie organizmy są od siebie w jakimś stopniu zależne. A dodatkowo od pracy bardzo wielu z nich zależy nieustanne krążenie życia, czyli obieg materii na naszej planecie.

Środowiska miejskie, jeśli zabetonowane i pozbawione chociaż trochę dziczejącej zieleni, też mogą stać się owadzimi pustyniami, czyli obszarami, gdzie owadów i innych bezkręgowców, tak ważnych dla poprawnego funkcjonowania ekosystemów, jest bardzo mało. Tak jednak być nie musi. Miasta, odpowiednio zaprojektowane, gdzie o różnorodności biologicznej stale się pamięta i gdzie znajdzie się miejsce zarówno dla ludzi, jak i dla (dzikiej) przyrody, mogą stać się w dzisiejszym świecie, wypełnionym zintensyfikowanym rolnictwem i pociętym wielopasmowymi drogami, nawet lokalnymi ostojami bioróżnorodności.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Edukacyjny, modularny domek otwarty na wszystkie rodzaje owadów

Projektując domek dla owadów, czy może szerzej dla stawonogów, a nawet i dla bezkręgowców, warto poszukać tych rozwiązań, które umożliwiłyby zamieszkanie, czy odwiedzanie go przez wiele ekologicznych grup tych organizmów. Zaprojektowany we współpracy z architektem Pawłem Wołejszą i edukatorem przyrodniczym Igorem Siedleckim domek będzie w rzeczywistości domkiem modularnym składającym się z ponad 140 mniejszych domków (każdy o wymiarach 1,5m wysokości x 1m szerokości i 0,8m głębokości). Następnie domki zostaną rozdysponowane pomiędzy członków Polskiego Związku Firm Deweloperskich i ulokowane na terenie ich inwestycji. Ponadto każdy domek będzie spełniał walor edukacyjny. Na jego spadzistym dachu umieszczona zostanie plansza edukacyjna.

– Jesteśmy przekonani, że powstanie takiego modularnego domku zwiększy różnorodność biologiczną, co przełoży się na powstanie bardziej zróżnicowanych i funkcjonalnych ekosystemów miejskich – stwierdził Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD. – Wierzymy, że już wkrótce w naszej willi pojawią się zarówno samotne pszczoły zapylające, polujące na mszyce złotooki, zajadające się szczątkami roślinnymi stonogi, jak i zimujące w zakamarkach chrząszcze – dodał.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych