Deweloperzy budują dwa razy więcej mieszkań niż cztery lata temu

Ekspert Home Broker Marcin Krasoń podsumował doniesienia GUS, z których wynika, że deweloperzy budują dwa razy więcej mieszkań niż cztery lata temu. Zwrócił uwagę, że dane GUS przyniosły informacje o rekordowych wynikach aktywności deweloperów.

Autor: PAP 20 listopada 2017 16:28

Krasoń zwrócił uwagę, że "tym razem na historycznie najwyższych poziomach są oddane w ciągu 12 miesięcy do użytkowania mieszkania i uzyskane pozwolenia na budowę kolejnych". "W ciągu ostatniego roku działający na polskim rynku deweloperzy uzyskali 130,5 tys. pozwoleń na budowę mieszkań. To pierwszy raz w historii statystyk GUS-u, kiedy przekroczony został poziom 130 tys. lokali" - podkreślił.

"Liczba otrzymanych pozwoleń na budowę obrazuje plany deweloperów na przyszłość, ale na najwyższym w historii poziomie jest także liczba lokali oddanych do użytkowania, ta wartość jest obrazem efektów aktywności firm" - zaznaczył. Jak podał GUS, w okresie listopad 2016 - październik 2017 oddano 86,8 tys. mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zdaniem Krasonia liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (101,8 tys. mieszkań w ciągu 12 miesięcy) "także robi wrażenie, drugi najwyższy wynik w historii".

Przypomniał, że rok temu wartość ta wynosiła 87,4 tys., a cztery lata temu - 50,8 tys. "To znaczy, że w ciągu czterech lat liczba budowanych w Polsce mieszkań wzrosła dwukrotnie" - zauważył.

Co ciekawe - zdaniem Krasonia - "na potęgę budują nie tylko deweloperzy, ale i inwestorzy indywidualni, czyli ludzie stawiający domy na własne potrzeby". "W ostatnim roku rozpoczęto budowę 94,9 tys. domów, o 15 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej" - podkreślił.

Jak poinformował GUS w poniedziałkowym komunikacie, w okresie styczeń-październik 2017 r. oddano do użytkowania 139 tys. 424 mieszkania, czyli o 8,4 proc. więcej wobec tego samego okresu w 2016 r.

Jak podał GUS, w ciągu dziesięciu miesięcy tego roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 213 tys. 218 mieszkań, tj. o 22,5 proc. więcej niż w 2016 r. (kiedy notowano wzrost o 10,5 proc.). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 177 tys. 125, czyli o 19,2 proc. (wzrost w analogicznym okresie 2016 r. o 4,3 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych