Deweloperzy coraz śmielej walczą o klientów

Firmy deweloperskie nie konkurują między sobą jedynie ceną. Sposobów, aby oferta była atrakcyjna dla potencjalnych nabywców, jest coraz więcej. Śledzenie najnowszych trendów to podstawowe działanie, które ma duże znaczenie dla rozwoju branży.

Autor: HouseMarket.pl 25 maja 2017 11:45

Świadomi przedsiębiorcy dokonują różnych analiz, by ich oferta była jak najbardziej atrakcyjna i odpowiednia do potrzeb klientów.

– Podstawową kwestią jest monitorowanie rynku – wyjaśnia Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo. – To element, bez którego trudno zaistnieć w branży. Trzeba analizować dane. Nie mówimy tu jedynie o podsumowaniu sprzedaży. Aby być na bieżąco, trzeba śledzić rynki, nie tylko lokalne, krajowe, ale też światowe. Niezbędne są do tego raporty GUS czy NBP. Warto także znać prognozy dotyczące sytuacji finansowej i gospodarczej kraju – dodaje.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Konkurencja, zmiany w społeczeństwie, nowe technologie. Wszystko to wpływa na niemal każdą branżę, w tym także na deweloperską. Coraz częściej słyszymy o inteligentnych domach czy innowacyjnych rozwiązaniach. Profesjonalny przedsiębiorca wie, że takie nowinki należy wykorzystywać w celu doskonalenia swojego produktu.

Tradycja czy monolit?

GUS przygotowuje roczne raporty na temat wykorzystywanych technologii w budownictwie. Dzięki takim danym można stwierdzić, w jakim kierunku zmierza np. branża deweloperska. Najnowsze badania pokazują, że najczęściej stosuje się dwie technologie – tradycyjną udoskonaloną oraz monolityczną.

W pierwszej kategorii deweloperzy wybudowali niemal 76 proc. wszystkich lokali mieszkalnych. Jak określa definicja GUS, technologia ta zakłada wykorzystanie ręcznie wmurowywanych cegieł, bloczków lub pustaków jako budulca ścian nośnych.

Jeszcze pięć lat temu takie rozwiązanie było znacznie mniej popularne. Dla porównania technologia monolityczna (posiadająca ścianową lub szkieletową konstrukcję z betonu/żelbetonu realizowaną na miejscu budowy) wzrosła z 8 proc. (2011 r.) do 23 proc. (2016 r.).

– Nie ukrywamy, że koszt nadal jest bardzo ważnym kryterium, ale jesteśmy świadomi nowych rozwiązań, które poprawiają np. energooszczędność budynków – twierdzi Piotr Kijanka. – Rynek jest bardzo zróżnicowany i konkurencyjny. Materiały, które wykorzystujemy w inwestycjach, muszą spełniać ogólnie przyjęte normy, ale jednocześnie szukamy coraz to lepszych rozwiązań – dodaje.

Stylowe osiedle dopasowane do potrzeb

Zmiany społeczne i demograficzne to jedne z najważniejszych czynników, które wpływają na rynek mieszkaniowy. Monitorowanie takich danych, daje obraz jakie są potrzeby i jaka grupa jest najliczniejsza na rynku.

Dla przykładu, starzejące się społeczeństwo sprawia, że na rynek trafią wkrótce seniorzy i to do nich powinna być skierowana oferta. Dzięki takim analizom, deweloperzy już teraz powinni zacząć planować inwestycje skrojone pod tę grupę, ponieważ popyt na mieszkania z odpowiednimi rozwiązaniami dla osób starszych będą pożądane w społeczeństwie polskim za kilka lat.

Wymagania klientów rosną i nie dotyczą jedynie funkcjonalności, ale także ogólnego wizerunku osiedla oraz przestrzeni wokół. Coraz większą wagę przykłada się do nowoczesnego designu i tego, jak wygląda budynek na zewnątrz i w środku.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych