Deweloperzy nie zwalniają tempa. To planują na 2022 rok

Jakie plany mają deweloperzy na kolejne miesiące? Jakie są aktualne strategie rozwoju polskich firm deweloperskich? Czy podaż na rynku się utrzyma? O tym mówią przedstawiciele firm.

Autor: housemarket.pl 28 lutego 2022 08:28

Maciej Wójcik, TDJ Estate

Wywodzimy się ze Śląska, dlatego planujemy rozwój i wzmocnienie naszej pozycji wiodącego dewelopera mieszkaniowego, realizując obiekty jakości standard + oraz premium, właśnie w tym regionie. W sąsiedztwie centrum Katowic oraz imponującej Strefy Kultury z kultowym Spodkiem, Muzeum Śląskim, siedzibą NOSPR i Międzynarodowym Centrum Kongresowym rozpoczęliśmy budowę 17-kondygnacyjnych budynków mieszkalnych stanowiących drugi etap osiedla Pierwsza Dzielnica. To 256 mieszkań i apartamentów z fantastycznym widokiem na panoramę miasta i bezpośrednim dostępem do wszelkich atrakcji, jakie oferuje centrum dużej aglomeracji. Nie zamykamy się jednak na inne lokalizacje. W Warszawie i Krakowie posiadamy projekty, które znajdują się na różnych etapach zaawansowania. Na 2022 rok mamy ambitne cele – planujemy uzyskać pozwolenia na budowę około dziewięciuset mieszkań w ramach sześciu kolejnych inwestycji i nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa.

2022 rok będzie dla nas szczególny również dlatego, że zwieńczy on kilkuletni proces inwestycyjny znajdującego się w sercu Katowic kompleksu biurowego KTW. Projekt docelowo dostarczy 62 tys. mkw. powierzchni do wynajmu. Pierwszy budynek o powierzchni 21 tys. mkw. jest całkowicie zasiedlony, z kolei w drugim aktualnie posiadamy umowy najmu na ponad 15 tys. mkw. z postępującymi pracami nad zawarciem kontraktów na kolejne 9,8 tys. mkw. w pierwszym kwartale 2022 roku. Celem na pozostałą część roku będzie komercjalizacja najwyższych kondygnacji budynku oraz powierzchni usługowej. Chcemy utrzymać najwyższy poziom zarządzania kompleksem i sfinalizować proces certyfikacji BREEAM dla budynku. KTW II na poziomie excellent.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Tomasz Szychliński, prezes zarządu Toscom Development

Rozpoczęliśmy realizację najważniejszej w naszym portfolio inwestycji przy ul. Bernardyńskiej. To wyjątkowy adres, który z jednej strony stanowi absolutne centrum Wrocławia, a z drugiej - enklawę ciszy i spokoju. Inwestycja znajduje się tuż przy parku Słowackiego, w sąsiedztwie Muzeum Architektury i Panoramy Racławickiej. To ostatnia tak atrakcyjna lokalizacja we Wrocławiu. Planujemy apartamenty w klasie przewyższającej premium, o wysokich sufitach, klimatyzacji w standardzie, dostępem do rozbudowanej strefy spa w tym kortu do squasha i wydzielonej strefy co-workingowej. Najwięcej czasu poświeciliśmy architekturze, budynek w swoim założeniu ma wyglądać świetnie teraz i za 100 lat.

Jacek Zengteler, dyrektor generalny Yareal

W kończącym się roku rozpoczęliśmy planowanie i wdrażanie nowych rozwiązań, dzięki którym nasze inwestycje będą jeszcze bardziej zrównoważone. Zdobywamy zielone certyfikaty BREEAM dla wszystkich inwestycji Yareal mieszkaniowych i biurowych, wprowadzamy do nich elektrownie słoneczne i materiały z recyklingu. Teraz idziemy krok dalej i planujemy m.in. zastosowanie w naszych projektach upcyklingu łopat śmigieł z elektrowni wiatrowych. Zmienia się klimat, zaostrza się unijna polityka klimatyczna, a klienci oczekują coraz bardziej zrównoważonych rozwiązań neutralizujących wpływ człowieka na przyrodę. Zgodnie z takimi założeniami przystępujemy do realizacji nowych projektów, w tym pierwszego w Polsce osiedla, na którym do budowy i zagospodarowania przestrzeni wspólnych wykorzystamy łopaty ze śmigieł likwidowanych elektrowni wiatrowych. Planujemy rozszerzać recykling surowców i materiałów, dając im drugie życie – dokładnie tak, jak w przypadku projektu biurowego LIXA, w którym wykonaliśmy elewację ze 120 ton aluminium pochodzącego z odzysku. W 2022 roku będziemy wprowadzać na rynek nowe inwestycje w Warszawie i w Trójmieście. Kontynuujemy też realizację trwającej budowy dwóch inwestycji apartamentowych przy ul. Iwickiej na warszawskim Dolnym Mokotowie oraz w śródmieściu Gdyni, gdzie w drugiej połowie roku oddamy do użytku pierwszy apartamentowiec Yareal w Trójmieście - Rezydencję Plac Kaszubski. Przygotowujemy się także do uruchomienia komercjalizacji kolejnych budynków kompleksu biurowego LIXA.

Béranger Dumont, dyrektor generalny BPI Real Estate Poland

2022 rok będzie dla nas bardzo pracowity. Planujemy uruchomienie budowy i sprzedaży od 4 do 6 inwestycji mieszkaniowych w Polsce w Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie. Pracujemy także nad wejściem w nowy dla nas segment nieruchomości inwestycyjnych, który będzie nowością w portfolio firmy.

Anna Skotnicka-Ryś, członek zarządu, dyrektor działu handlowego firmy Profbud

Jednym z najważniejszych celów i planów w 2022 roku będzie sprzedaż określonej liczby mieszkań, a także zachowanie odpowiedniego wskaźnika NPS dotyczącego ogólnej oceny zadowolenia Klienta i chęci polecenia firmy wśród rodziny i znajomych. Innym ważnym celem, zarówno na 2022 rok, jak i w dłuższej perspektywie czasowej będzie utrzymanie wysokiej jakości realizowanych usług, a także wdrażanie coraz to nowszych, bardziej innowacyjnych projektów mieszkaniowych w atrakcyjnych lokalizacjach. W firmie dbamy o najwyższą jakość wykonania, szukamy nowoczesnych rozwiązań, posiadamy załogę profesjonalistów, którzy na każdym etapie gwarantują niezawodność proponowanych przez nas usług. W ten sposób budujemy sukces firmy – reagujemy na potrzeby klientów, wsłuchujemy się w ich wymagania, analizujemy rynek oraz obserwujemy panujące w nim trendy. W oparciu o te wszystkie informacje stale rozwijamy swoją ofertę. W chwili obecnej nie możemy jeszcze zdradzić szczegółów projektów zaplanowanych na 2022 rok, jednak z pewnością zaskoczymy wszystkich wieloma realizacjami w całkowicie nowych odsłonach.

Grzegorz Zambrzycki, prezes zarządu Mennica Polska

Bulwary Praskie to inwestycja wieloetapowa, w ramach której w ciągu najbliższych lat chcemy zrealizować około 4 tys. mieszkań i 100 tys. m kw. powierzchni biurowych. Mamy świadomość, że zagospodarowujemy nieruchomość o wyjątkowych walorach – zarówno historycznych, jak i przyrodniczych. Czujemy się zatem odpowiedzialni za to, by inwestycja, która w tym miejscu powstanie, spełniała najwyższe standardy urbanistyczne i odpowiadała na zróżnicowane oczekiwania klientów. Wymaga to oczywiście ogromnej pracy i zaangażowania całego zespołu.

Pod tym względem rok 2022 będzie dla nas kluczowy. Planujemy w nim uzyskać pozwolenia na użytkowanie dla czterech realizowanych już budynków, osiągnąć stan surowy zamknięty szóstego budynku, a także rozpocząć kolejny etap Bulwarów – dziesięć budynków z ponad 750 mieszkaniami. Intensywnie pracujemy nad tym, by w ramach wszystkich etapów proponowane przez nas rozwiązania architektoniczne idealnie współgrały z malowniczym krajobrazem, w tym z cennym przyrodniczo obszarem Natura 2000. Dlatego między budynkami tworzymy wolne od spalin ciągi piesze, alejki, miejsca rekreacji dla dzieci i dorosłych, a także liczne tereny zielone i spacerowe.

Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building

W 2022 roku koncentrujemy się na realizacji osiedla Rodzinny Zakątek w Błażejewie k. Kórnika. Będziemy kontynuować budowę kolejnych szeregowców V etapu, których zakończenie zaplanowane jest na III kw. tego samego roku. Do rąk przyszłych mieszkańców oddamy 42 domy w zabudowie szeregowej.

Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży mieszkań w Echo Investment

Będziemy kontynuować strategię w zakresie tworzenia projektów destination, gdzie dostarczamy klientom kompletne miejsca do życia. Przykładem takiego wielofunkcyjnego destination będzie planowana przez nas inwestycja na Służewcu, gdzie w miejscu biurowców projektujemy fragment zrównoważonego miasta – z zielenią i infrastrukturą dostępną dla okolicznych mieszkańców (m.in. nową szkołą). Biorąc pod uwagę dynamiczne zmiany w sposobie życia oraz oczekiwaniach nabywców, które przyniosła pandemia, planując nasze nowe inwestycje uwzględniamy w nich rozwiązania, które będą standardem dopiero za kilka lat.

Tomasz Łapiński, dyrektor zarządzający inwestycjami mieszkaniowymi w Cordia Polska i prezes zarządu Polnord

Odbędzie się premiera naszego nowego osiedla Modena na poznańskich Jeżycach. Projekt, który zakłada rewitalizację terenów po dawnych zakładach odzieżowych, powinien ruszyć w 2022 roku. W pierwszym etapie zakładamy realizację 263 mieszkań i kilku lokali usługowych. Planujemy też otworzyć dla mieszkańców Poznania piękną aleję platanów, która dziś jest niestety niedostępna, a w przyszłości będzie pełnić funkcję miejskiego deptaka. To właśnie ta aleja będzie osią całego projektu nowego osiedla.

Nowe projekty ruszą też w pozostałych miastach, w których już działamy: w Warszawie, w Krakowie i w Trójmieście. Będziemy więc intensywnie rozwijać ofertę, ale też cieszyć się stabilizacją. Na początku 2020 r., kiedy wybuchła pandemia, przejęliśmy Polnord i proces integracji obu firm zakończył się dopiero niedawno. Kolejny rok pozwoli nam już w pełni cieszyć się jej efektami.

Cezary Grabowski, dyrektor marketingu i sprzedaży Bouygues Immobilier Polska

Konsekwentnie się rozwijamy. Planujemy systematycznie zwiększać sprzedaż, dlatego zamierzamy wprowadzać również więcej projektów mieszkaniowych. W roku 2022 nowości pojawią się w trzech miastach, w których jesteśmy już zadomowieni: w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu.

W dłuższej perspektywie chcemy być jednym z kluczowych deweloperów w Polsce. Stoi za nami potencjał grupy Bouygues Immobilier, która działa już od ponad 65 lat i jest jednym z największych deweloperów w Europie. Nasza strategia polega na tym, by krok po kroku umacniać pozycję w Polsce i zwiększać liczbę inwestycji, konsekwentnie realizując naszą filozofię i wartości. Raz jeszcze podkreślę: naszym celem jest tworzenie przestrzeni do życia, przyjaznych dla ludzi, ekologicznych, nowoczesnych pod względem funkcjonalnym i technologicznym.

Zbigniew Juroszek, Atal

Plany są ambitne i chcemy utrzymać dynamikę sprzedaży z 2021. Według naszych planów, w 2022 powinniśmy przekazać ok. 3200 nowych mieszkań.

Planowane jest przekazanie m.in. kilka etapów kompleksu Nowe Miasto Jagodno i ATAL City Square we Wrocławiu, ATAL Warta Towers, ATAL Aleja Pokoju w Krakowie, a także wiele innych inwestycji w Warszawie, w Trójmieście, czy też na Śląsku.

Wśród działań i planów inwestycyjnych to aktualnie realizujemy inwestycję ATAL SKY+ w Katowicach, jeden z naszych flagowych projektów, w ramach którego w ścisłym centrum miasta powstanie w pierwszym etapie 325 mieszkań, a docelowo 1089 lokali mieszkalnych wraz z usługami. Zwieńczeniem będzie realizowany w drugim etapie 35-kondygnacyjny wysokościowiec – najwyższy budynek mieszkalny w Katowicach. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się także ATAL City Squre w centralnej lokalizacji Wrocławia, projekt łączący historyczne zabudowania z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi oraz nasze trójmiejskie inwestycje, takie jak Bursztynowa Zatoka czy Przystań Letnica. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych