Deweloperzy o smogu. Czy zjawisko pomoże konsumentom uzyskać niższe ceny mieszkań?

Ankieterzy Instytutu Badawczego ABR SESTA sprawdzili działania deweloperów w reakcji na zjawisko smogu. Część firm wyjaśniała im, że smog nie jest powodem do upustu, bo „jest wszędzie”. Większość deweloperów nie widzi potrzeby wprowadzania zniżek na mieszkanie.

Autor: housemarket.pl 22 listopada 2017 10:12

Jak informuje Sebastian Starzyński, prezes Instytutu Badawczego ABR SESTA, analizowani deweloperzy niejednokrotnie argumentowali brak rabatów tym, że problem smogu nie jest im znany. Tak było m.in. w przypadku przedsiębiorstwa z Poznania. Przedstawiciel firmy twierdził, że w ogóle nic nie wie o zanieczyszczeniu. Czasem jednak ankietowani wskazywali wręcz przeciwnie, że to zjawisko występuje w całym mieście i ceny mieszkań już są do tego dostosowane. Takie argumenty padły np. w jednej z kieleckich firm.

– Deweloperzy, dbając o własne interesy, niechętnie przyznają się do istniejących już obniżek z powodu zanieczyszczeń. Natomiast oczywiste jest to, że mniej atrakcyjne lokalizacje, czyli np. tereny przemysłowe, są tańsze od obszarów znajdujących się w pobliżu akwenów wodnych, parków czy też lasów, gdzie teoretycznie smog powinien być mniejszy. Można zatem powiedzieć, że cena nieruchomości w pewnym stopniu jest już skorygowana o poziom skażenia środowiska – komentuje wyniki badania Łukasz Sęktas, ekspert rynku nieruchomości, prezes zarządu Tiara Development.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Natomiast, w ocenie Sebastiana Starzyńskiego, skrajnie różne tłumaczenia deweloperów mogą być związane z brakiem tego typu oczekiwań ze strony klientów. Firmy nie są więc na nie odpowiednio przygotowane. W czasie badania wielu ankietowanych twierdziło, że nigdy wcześniej nie pytano ich o obniżki z powodu smogu. Z drugiej strony, niektóre uzasadnienia brzmiały tak, jakby miały na celu wyłącznie uniknięcie trudnej dyskusji z potencjalnym nabywcą.

– Smog bardziej występuje w Krakowie, niż u nas. Na naszym terenie to może dotyczyć jakiś sporadycznych przypadków. Natomiast nie jest to stężenie tego typu, żeby nie można było wychodzić z domu lub czegokolwiek się obawiać. Ale na poparcie tej tezy nie mamy żadnych danych na temat stopnia zanieczyszczenia środowiska. Jednak na pewno nie jest takie, jak np. na Śląsku. Tam sytuacja jest rzeczywiście fatalna – mówił w trakcie badania deweloper z Rzeszowa.

Inny respondent, dokładnie z tego samego miasta, przekonywał ankietera, że jego osiedle jest położone na górce, na której akurat nie ma smogu. Aczkolwiek przyznał również, że nie sprawdza danych na ten temat. Jak wynika z badania, zdecydowana większość deweloperów nie monitoruje tego problemu. Nie widzą oni takiej potrzeby albo wręcz są zdziwieni, że ktoś ich o to pyta.

– To nie jest w zakresie naszych obowiązków. Niemniej, od czasu do czasu spoglądamy na różne czynniki, jakie mogą negatywnie wpływać na wybór nieruchomości. Rozpatrujemy również szczegółowe raporty dzielnic, które są najbardziej atrakcyjne pod każdym względem dla poznaniaków. Zatem staramy się być na bieżąco – tłumaczył ankieterowi deweloper z Poznania.

Tymczasem Łukasz Sęktas przypomina, że na cenę mieszkania ma wpływ wiele czynników. Należy do nich m.in. lokalizacja, czas dojazdu do centrum miasta, a także rozkład mieszkania. O smogu zaczęło się mówić dosyć niedawno, ale stan środowiska ma coraz większy wpływ na atrakcyjność danego osiedla. Zatem społeczna świadomość poszerza się i ten proces będzie kontynuowany. Niemniej, deweloperom tak naprawdę trudno jest mierzyć i oceniać poziom skażenia powietrza, m.in. ze względu na skomplikowaną strukturę smogu. To jest wiele cząstek, zmieniających się w różnych okresach.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych