Deweloperzy wciąż na fali: chętnych na mieszkania nie brakuje

Drożejące kredyty hipoteczne, niepewne otoczenie sektora bankowego w związku z frankowiczami, czy zablokowanie puli pieniędzy na dopłaty w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych”, miało zdaniem niektórych analityków, zakończyć hossę na rynku deweloperskim. Tymczasem chętnych na nowe mieszkania wciąż nie brakuje.

Autor: Polskieradio.pl (Elżbieta Szczerbak, jk) 21 września 2016 13:50

Wolumeny sprzedaży utrzymują się wciąż na rekordowych poziomach. – W pierwszym półroczu 2016 roku w największych sześciu miastach sprzedano 29 tys. 400 mieszkań – mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

– To poziom porównywalny z całym 2011 czy 2012 rokiem – podkreśla gość radiowej Jedynki. Dodaje, że to najlepszy wynik półroczny i wszystko wskazuje na to, że ten rok będzie znowu rekordowy.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Banki też nie mogą narzekać

– Pierwsze półrocze było również rekordowe dla banków, które łącznie ze SKOK-ami udzieliły o ponad 4 proc. więcej kredytów mieszkaniowych niż rok wcześniej, a ich wartość wzrosła o niemal 6 proc. – mówi Jerzy Ptaszyński, dyrektor Działu Badań i Analiz Centrum AMRON. Jak wyjaśnia, w pierwszej połowie tego roku wynik banków pod względem wartości i ilości udzielonych kredytów był lepszy niż rok poprzedni.

– Rekordowy był drugi kwartał, który był najlepszy od trzeciego kwartału 2012 r. Rynek „pojechał” na tym MdM-owym paliwie, które niestety już się wyczerpało i raczej nie powtórzymy w tym roku wyniku w 2015 r. – mówi Konrad Płochocki. – Zarówno banki jak i deweloperzy spodziewają się, że III kwartał tego roku może już nie być tak dobry jak drugi, ale liczą na ożywienie w kolejnym 4-tym kwartale – dodaje.

Ożywienie spodziewane w czwartym kwartale

A to dlatego, że pod koniec roku wielu nabywców będzie chciało zdążyć przed wejściem w życie rekomendacji S, która wymaga od nowego roku 20-procentowego wkładu własnego. I dodaje, to niepokoi banki, gdyż młodzi ludzie mają problemy z wkładem własnym. Ale jak podkreślają banki, większy wkład własny oznacza tańszy kredyt. Z drugiej strony, jak wynika z danych Związku Firm Deweloperskich, aż 65 proc. transakcji zakupu mieszkań dokonywanych jest obecnie za gotówkę.

65 proc. transakcji za gotówkę

– Taki trend widoczny jest już od dłuższego czasu na rynku kredytów – mówi Jerzy Ptaszyński. – Od dłuższego czasu mamy spadek udzielanych kredytów hipotecznych – mówi ekspert. Warto też wspomnieć, że kredyty hipoteczne, są najlepiej spłacanymi kredytami spośród wszystkich udzielanych przez banki. Poziom tych niespłacanych nie przekracza 3 proc. Z danych Centrum Amron wynika, że nieco gorzej jest ze spłacalnością kredytów frankowych, za to znacznie poprawiła się jakość kredytów złotowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych