Dla inwestorów nie ma wakacji

Inwestorzy, zwykle bardzo aktywni w rejonie Trójmiasta, nie przerywają zakupów również w sezonie wakacyjnym.

Autor: HouseMarket.pl 29 lipca 2016 15:31

Szczególnie dużą popularnością cieszy się gdańska starówka. Dobrą wiadomością z rynku kredytów hipotecznych jest stabilizacja, która nastąpiła po serii podwyżek marż i spadków dostępności. Złą wiadomością jest natomiast wyczerpanie puli środków z programu MdM dostępnych w tym roku z budżetu na 2017 r.

Inwestorzy w Gdańsku nie mają wakacji

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W sezonie wakacyjnym dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania na gdańskiej starówce oraz w rejonach pasa nadmorskiego. Bardzo często jest to spowodowane tym, że osoby planujące zakup nieruchomości są właśnie na wakacjach i płacąc za wynajem pokoju lub mieszkania dostrzegają, iż jest to dobra inwestycja.

– Potwierdzają to często zadawane pytania, dotyczące rentowności wystawionych na sprzedaż mieszkań – mówi Patryk Szczodrowski, ekspert Metrohouse. – Ewentualni inwestorzy są zainteresowani zarówno wynajmem krótko, jak i długoterminowym. Na szybką sprzedaż mogą liczyć mieszkania, których cena nie przekracza 500 tysięcy złotych, gdyż najczęściej taką maksymalną sumą dysponują osoby planujące inwestycje na rynku mieszkaniowym. Poza tym rentowność droższych mieszkań często jest niższa. Bardzo popularnymi rejonami Gdańska są w tej chwili: Przymorze, Jelitkowo i Brzeźno, co jest związane z łatwym dostępem do nadmorskiej plaży.

Tanie lokale szybko znikają z rynku

Gdański rynek pierwotny pod względem relacji między poziomem zarobków i cenami mieszkań, lokuje się w krajowej czołówce. Mniejszą dostępnością nieruchomości cechuje się m.in. Warszawa, Poznań oraz Kraków.

Warto również wspomnieć o ciekawych zmianach cenowych, które miały miejsce na gdańskim rynku pierwotnym. Od stycznia do marca można było zaobserwować szybki wzrost udziału tanich mieszkań (w cenie od 4 tys. zł do 5 tys. zł za mkw.) w ofercie lokalnych deweloperów. W minionym kwartale tego typu lokale szybko się wyprzedały, o czym świadczy spadek ich udziału w rynku, który wynosił aż 7,6 punktu procentowego.

Co z kredytami hipotecznymi?

Po znaczących podwyżkach marż i spadkach dostępności kredytowej nadszedł czas uspokojenia. W ostatnim czasie banki nie dokonywały zmian w ofertach kredytowych. Osoby, które w Gdańsku chcą kupić mieszkanie o powierzchni 60 mkw. zapłacą ratę na poziomie ok. 1539 zł (przy założeniu najniższego wkładu własnego, 25-letniego okresu spłaty i wyboru przeciętnej oferty kredytowej). Oznacza to, że rata może być niższa, jeśli poświęcimy nieco czasu na porównanie ofert.

Nadal nie został rozwiązany problem z uzyskaniem kredytu na budowę domu na działce rolnej. Uchwalona w kwietniu ustawa o obrocie ziemią sprawiła, że taka działka nie jest wystarczającym zabezpieczeniem dla kredytu. Tymczasem działki rolne są znacznie tańsze od budowlanych, więc wiele osób właśnie na nich planowało postawić swój wymarzony dom. Na szczęście sejm uchwalił już nowelizację wspomnianej ustawy, która ma przywrócić możliwość uzyskania kredytu. Teraz czaka ona jeszcze na akceptację przez senat i prezydenta.

Przypomnijmy również, że obecnie środki na dopłaty wypłacane w ramach programu Mieszkanie dla Młodych są dostępne jedynie na 2018 r.

– Oznacza to, że pieniądze mogą otrzymać głównie osoby kupujące mieszkanie w budowie, które zostaną ukończone w 2018 r. – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – W praktyce uda się to również w przypadku gotowych mieszkań, ale pod warunkiem, że sprzedający zgodzi się na to, aby część zapłaty (dopłatę) otrzymać dopiero za półtora roku. Od stycznia przyszłego roku dostępna stanie się również pula 373 mln przeznaczonych na dopłaty, które będą mogły być wypłacane od razu. Biorąc pod uwagę poziom zainteresowania programem, środki te prawdopodobnie skończą się jednak po dwóch lub trzech miesiącach.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych