Dlaczego i jak często się przeprowadzamy?

Europejczycy przeprowadzają się średnio 4 razy w życiu, a Amerykanie więcej niż 11. Zmiana miejsca zamieszkania podyktowana jest najczęściej sytuacją zawodową lub powiększeniem rodziny. A jak w tym zestawieniu plasują się Polacy?

Autor: HouseMarket.pl 23 stycznia 2017 13:30

W 2013 Instytut Gallupa opublikował wyniki raportu, z którego wynika, że w ostatnich 5 latach jedynie 6 proc.-10 proc. Polaków przeprowadziło się do innego miasta czy regionu. Z kolei badania RE/MAX z 2015, pokazują, że zmieniamy miejsce stałego pobytu dwa razy w życiu, podczas gdy średnia europejska wynosi cztery. Najczęściej mieszkanie zmieniają Szwedzi, Finowie i Szwajcarzy, bo aż sześć razy w swoim życiu, a najrzadziej obok Polaków, Słowacy i Hiszpanie.

Wyprowadzka od rodziców

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oszacowało, że w 2030 roku na tysiąc Polaków przypadnie 435 mieszkań. Obecnie wskaźnik ten wynosi 363. Młodzi marzą o własnym lokum, ale niewielu dysponuje środkami, by je kupić.

– Z badania Homo Homini wynika, że co piąty młody człowiek, chcąc zakupić lokal, musi liczyć na pomoc rządowych projektów – komentuje Marek Szmolke, prezes firmy deweloperskiej Start. – To źródło tak dużego zainteresowania dofinansowaniami w postaci programów takich, jak Rodzina na swoim czy Mieszkanie dla młodych. Środki wyczerpują się natychmiast, ponieważ nierzadko, to jedyna szansa na własne M – dodaje.

Pomoc finansowa w wielu przypadkach jest niezbędna, ponieważ rynkowe ceny mieszkań są zbyt wysokie, biorąc pod uwagę średnie zarobki osób młodych, a także to, że niewielu z nich ma oszczędności rzędu kilkuset tysięcy złotych. Często z tego powodu coraz więcej młodych ludzi postanawia zostać u rodziców po zakończeniu studiów i podjęciu pracy. Eurostat opublikował dane, w których czytamy, że w ubiegłym roku prawie 46 proc. Polaków w wieku 25-34 mieszkało z rodzicami. W stosunku do roku poprzedniego to o 1,6 proc. więcej i aż o 9,3 proc. więcej niż dekadę temu. Zaskakuje fakt, że najczęściej są to osoby pracujące na pełnym etacie. Według badania przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, prawie 60 proc. osób powyżej 50 lat daje pieniądze swoim dzieciom lub wnukom.

Awans, powiększenie rodziny, ale też utrata pracy

To, że przeprowadzamy się rzadko i raczej późno nie oznacza, że ruchu na rynku pierwotnym czy wtórnym nie ma wcale. Głównie nowego lokum szukają osoby w wieku 30-50 lat. Przyczyn może być wiele, jednak najczęściej podawanym powodem zmiany miejsca zamieszkania są niewystarczające warunki mieszkaniowe. Dotyczy to zarówno stanu lokalu, jak i niewystarczającej przestrzeni w przypadku, gdy rodzina się powiększa. Choć liczba młodych ludzi mieszkających z rodzicami wzrasta, wciąż pozostaje bardzo liczna grupa szukająca nowego miejsca zamieszkania.

Kolejnym powodem determinującym przeprowadzkę są sprawy zawodowe – podjęcie nowej pracy, awans lub zmiana siedziby firmy nierzadko wiążą się ze zmianą stałego pobytu.

– Polacy najczęściej przeprowadzają się przy okazji studiów, zawarcia małżeństwa czy przy pojawieniu się dzieci, znacznie rzadziej z powodów zawodowych – komentuje Marek Szmolke. – Często także zmiana statusu finansowego wpływa na decyzję o przeprowadzce. Oszczędzamy, dostajemy awans i przychodzi czas na kupno własnego M. Niestety czasem sytuacja jest całkowicie odwrotna i zmusza do rozejrzenia się za tańszym lokalem niż obecnie zajmowane – dodaje.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych