Dlaczego warto kupić nowe mieszkanie?

Kupno mieszkania to poważna decyzja zarówno ze względu na jednorazowy, niebagatelny wydatek, jak i na jej długofalowe konsekwencje. Warto zatem przed jej podjęciem zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych.

Autor: HouseMarket.pl 20 grudnia 2016 15:01

Nowe osiedla mieszkaniowe często są zlokalizowane w pewnej odległości od centrum, jak np. Zielona Dolina na warszawskiej Białołęce. Oznacza to urokliwą, pełną zieleni podmiejską okolicę, gdzie nowe budynki zaprojektowano w harmonii z otoczeniem. I choć na pierwszy rzut oka odległość od centrum wydaje się poważnym minusem, to należy pamiętać, że infrastruktura tam jest na etapie intensywnego rozwoju.

Są inwestycje, które mają zarezerwowane tereny na nowe, wygodne szlaki komunikacyjne drogowe i torowe, przestrzeń pod parkingi, pętle i przystanki autobusowe, a nawet ścieżki rowerowe, czyli wszystkie te elementy, które w ciasno zabudowanym centrum już się po prostu nie zmieszczą.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Budynek i otoczenie

Nowe budynki powstają z nowoczesnych materiałów, o wyższej klasie energetycznej, akustycznej i ekologicznej, niż te budowane ponad 20 lat temu. Okna piwniczne i klatkowe są uszczelnione, dachy ocieplone, a rury i sieć elektryczna odpowiednio zabezpieczone. Pozwala to zaoszczędzić realne kwoty. Najczęściej otrzymujesz także doprowadzony do budynku sygnał operatora TV i dostawcy szybkiego internetu. W starych budynkach natomiast rzadkością są obszerne windy, garaże podziemne czy zabezpieczone miejsca parkingowe.

Nowe osiedla, znacznie częściej niż te stare, posiadają rozbudowaną infrastrukturę sportowo-rekreacyjną, jak np. na osiedlu Bliska Wola, gdzie zaplanowano plac zabaw, park fontann, zespół boisk, ścieżki spacerowe, a nawet przestrzeń do uprawiania jogi i tai-chi.

Nie bez znaczenia dla komfortu mieszkania jest też instalowany na nowych osiedlach monitoring czy zatrudnianie doświadczonych firm ochroniarskich.

Ekologia

Infrastruktura nowych osiedli pozwala również na stosowanie nowatorskich rozwiązań, dotyczących odzyskiwania deszczówki i ograniczania odprowadzanych ścieków. Taki system zainstalowano na osiedlu Bliska Wola. Dzięki temu rozwiązaniu administracja będzie dysponować bezpłatną wodą do pielęgnacji osiedlowej zieleni, co wraz z mniejszym obciążeniem kanalizacji spławnej przyniesie konkretne oszczędności w kosztach eksploatacji.

Wyposażenie mieszkania

Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera z pakietem pod klucz, wprowadzimy się do gotowego mieszkania, w którym, w zależności od umowy, może być nawet sprzęt AGD. Taka decyzja zaoszczędzi nam trudu wykańczania mieszkania we własnym zakresie. Nowe urządzenia nie tylko posłużą dłużej, ale również będą tańsze w eksploatacji, niż zainstalowane w starych mieszkaniach modele, które przeważnie nie są wodo– ani energooszczędne. Poza tym często wymiana zużytych lub nie do końca sprawnych sprzętów może wiązać się z kosztownym remontem instalacji.

Pieniądze

Dużym bonusem oferty deweloperskiej jest możliwość skorzystania z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. W ramach pomocy skarbu państwa możesz otrzymać nawet do 20 proc. wartości nowego mieszkania. Tym bardziej, że wielu deweloperów po prostu dostosowuje swoją ofertę do wymagań programu i nawet pomaga w wyborze odpowiedniego lokalu. Wiele banków chętniej udzieli też kredytu, jeśli jego przeznaczeniem będzie zakup nowego mieszkania od dużego dewelopera o znanej rynkowej renomie.

Nowe mieszkanie to również mniejsze bieżące koszty utrzymania i większa szansa na wzrost jego wartości, jeśli potraktujesz je jako inwestycję. Warto również spojrzeć na różnice w cenach, opłatach urzędowych i sądowych oraz taksach notarialnych, które wypadają na korzyść nowych mieszkań. Kupując od dewelopera nie musisz np. płacić 2 proc. wartości zakupu tytułem podatku od czynności cywilnoprawnych.

Formalności

Kupując nowe mieszkanie od dewelopera, nie musisz także korzystać z pomocy pośredników przy sprawdzaniu, gromadzeniu i przygotowywaniu licznej dokumentacji. Jest znacznie mniej formalności urzędowych, podatkowych i notarialnych. Nie ma również ryzyka, że księga wieczysta ma obciążoną hipotekę, lub że w mieszkaniu wciąż pozostaną zameldowani nieznani ludzie. To Ty będziesz pierwszym właścicielem i pierwszą zameldowaną tam osobą.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych