Dlaczego warto przedłużać gwarancję urządzeń grzewczych?

Urządzenie grzewcze to inwestycja na długie lata. Aby jednak mogło pracować z pełną sprawnością, należy regularnie dbać o jego stan techniczny, w przeciwnym wypadku zwiększa się ryzyko kosztownej w skutkach awarii.

Autor: housemarket.pl 01 lutego 2022 16:23

Standardowa gwarancja na urządzenia grzewcze – udzielana przez większość producentów – wynosi 24 miesiące liczone od daty tzw. Pierwszego Uruchomienia. Pierwsze uruchomienie jest czynnością wykonywaną przez firmy posiadające odpowiednie przeszkolenie, która polega na:

• kontroli poprawności wykonania instalacji kotła lub pompy ciepła,
• wprowadzeniu nastaw wstępnych na sterowniku,
• kontroli poprawności pracy urządzenia,
• kontroli jakości spalin – w przypadku kotłów kondensacyjnych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Po wykonaniu powyższych czynności mamy pewność, że nasze urządzenie jest przygotowane do pracy. Większość producentów w okresie podstawowej dwuletniej gwarancji wymaga również wykonania obowiązkowego przeglądu technicznego po roku pracy urządzenia, pod rygorem cofnięcia uprawnień gwarancyjnych. Udzielanie 24-miesięcznej gwarancji przyjmuje się jako dobrą praktykę, ponieważ – jak pokazują badania jakościowe urządzeń – większość tzw. wad fabrycznych ujawnia się w okresie pierwszych kilkunastu miesięcy eksploatacji. Okres gwarancyjny ma więc na celu ochronę użytkownika przed nieprzewidzianymi kosztami naprawy wady urządzenia powstałej bez jego winy.

Przedłużona gwarancja

Program ecoCOMFORT, który oferuje Vaillant powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku dotyczące wydłużenia okresu standardowej gwarancji. Użytkownicy kotłów lub pomp ciepła, którzy zdecydowali się na gwarancję ecoCOMFORT zyskują prawo do bezpłatnych napraw nawet do 5 lat od daty Pierwszego Uruchomienia na takich samych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku standardowej dwuletniej gwarancji.

Dla pomp ciepła Vaillant przedłużona gwarancja występuje tylko w wariancie systemowym. Podobnie jak w przypadku kotłów kondensacyjnych, można zdecydować się na wersję roczną lub od razu trzyletnią.

Dlaczego warto dbać o regularny serwis?

W przypadku budynków jednorodzinnych urządzenia grzewcze pracują w ciągu roku od 1000 do nawet 3000 godzin. Ponieważ zarówno kotły kondensacyjne, jak i pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe, często nie zdajemy sobie z tego faktu sprawy. Inwestycja w źródło ciepła ma charakter długoterminowy, dlatego podobnie jak w przypadku wszystkich urządzeń mechanicznych, warto dbać o zachowanie optymalnych warunków pracy. Vaillant, jak większość renomowanych producentów, zaleca coroczną kontrolę serwisową.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych