Dlaczego wybieramy strzeżone osiedla?

Każdy z nas pragnie, by dom był rodzajem komfortowego azylu. Czy wiemy jednak, jak wykorzystać nowe technologie do ochrony mieszkańców i ich mienia?

Autor: HouseMarket.pl 21 lutego 2017 14:04

Kradzieże, włamania czy po prostu nieproszeni goście zakłócający spokój to codzienność mieszkania w mieście. Kontrola wjazdu na osiedle strzeżone to kluczowa kwestia, pozwalająca utrzymać komfort życia mieszkańców, komfort - za który niejednokrotnie niemało zapłacili przy zakupie mieszkania.

Strażnik czy technologia?

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Tradycyjnie kontrola wjazdu należała do obowiązków portiera zatrudnionego w celu obsługi i ochrony parkingu. Czynnik ludzki bywa jednak zawodny (zmęczenie, choroba, chwila nieuwagi czy podatność na manipulację), poza tym oznacza stałe koszty. Z tego powodu od lat wdraża się automatyczne systemy kontroli wjazdu, które pozwalają oszczędzić czas kierowcom, zmniejszyć wydatki po stronie wspólnoty mieszkaniowej, a ponadto dają możliwość pełnej ewidencji zdarzeń – tak ważnej w przypadku kradzieży samochodów lub innych incydentów zakłócających życie osiedla.

Przy wyborze systemu kontroli wjazdu pojawia się jednak problem jego niezawodności. Lokatorzy korzystają z parkingu praktycznie przez całą dobę – różne są więc godziny, w których zachodzi potrzeba otwarcia szlabanu.

Niestety zdarza się, że automatyczne systemy kontroli wjazdu potrzebują stałej łączności z komputerem, by w pełni poprawnie funkcjonować. W przypadku awarii komputera powstaje pytanie – czy istnieje możliwość zminimalizowania strat spowodowanych zdarzeniami losowymi poprzez wybór właściwego systemu parkingowego?

Jak automatyzować to z głową

- Tutaj z pomocą przychodzi technologia RFID korzystająca z łączności radiowej – mówi Jacek Krywult, CEO RFID Polska. - Sposób działania RFID (Radio Frequency Identification) jest dosyć prosty: do przedmiotów przyczepione są specjalne urządzenia zdawczo-odbiorcze, zwane tagami lub znacznikami, które posiadają układy elektroniczne z zakodowanymi danymi i anteną odbiorczo-nadawczą. Zapis i odczyt danych odbywa się z pomocą fal radiowych przy użyciu czytnika RFID wraz z anteną. Centrala RFID raz zaprogramowana działa bez względu na to, czy jest aktualnie połączona z komputerem, czy nie. Ponadto, znaczniki RFID to technologia znacznie tańsza i bardziej wytrzymała niż np. piloty używane w niektórych systemach parkingowych – kontynuuje szef RFID Polska.

Czy jednak inwestując w system parkingowy RFID, nie generujemy potrzeby zatrudnienia kolejnych specjalistów do nadzoru nad eksploatacją?

- Nic podobnego - przekonuje Jacek Krywult. - Zaletą automatyzacji systemu parkingowego w technologii RFID jest całkowita bezobsługowość automatyki parkingowej. Istnieje również możliwość połączenia go z innym oprogramowaniem, z którego korzysta administrator osiedla, na przykład z programem służącym do rozliczeń z opłat parkingowych. To atut tego typu automatyzacji – tagi RFID pozwalają na bezbłędną ewidencję oznakowanych obiektów, zwiększają bezpieczeństwo i kontrolę ruchu w granicach osiedla, a także ułatwiają pracę administracji, jeśli chodzi o ściągalność opłat.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych