Do końca roku w centrum stolicy zostanie posadzonych 118 dużych drzewPAP - 07 września 2021 10:13


Pierwsze ze 118 dużych drzew, które do końca roku zostaną posadzone w centrum stolicy, posadzili prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i wiceprezydent Michał Olszewski - poinformował w poniedziałek stołeczny ratusz.

W poniedziałek zaczęło się zazielenianie centrum Warszawy. Pierwsze ze 118 drzew, które do końca roku staną w centrum stolicy, posadzili prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i wiceprezydent Michał Olszewski.

"Do grudnia, w centrum ścisłym miasta, do tej pory szarym i zdominowanym przez beton i asfalt, pojawi się prawie hektar zieleni. To więcej niż powierzchnia boiska piłkarskiego" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W poniedziałek prezydent Trzaskowski wspólnie z wiceprezydentem Olszewskim wspólnie posadzili pierwsze drzewo po zachodniej stronie ulicy Marszałkowskiej, między rondem Dmowskiego a Świętokrzyską. Docelowo pojawi się tu 38 siedmiometrowych lip srebrzystych.

"To ważna chwila. Proszę rozejrzeć się dokoła, zapowiedzi się skończyły, wszędzie wokół coś się dzieje, a efekty naszych prac zaczynają już być widoczne" - zaznaczył prezydent.

Niedaleko miejsca, w którym została posadzona lipa, trwa już przebudowa okolic ronda Dmowskiego. Będą tam przejścia dla pieszych, chodnika na przystanki tramwajowe, przejazdy rowerowe oraz zieleń na samym rondzie i w narożnikach - w tym 58 drzew. Trwa też przebudowa skrzyżowania Marszałkowskiej z Królewską, której elementem jest przygotowanie miejsca pod zasadzenie zieleni.

Tuż obok, na przebudowanym właśnie tzw. placu Pięciu Rogów, staną 22 klony polne o wysokości 8-9 metrów. Cały plac będzie strefą pieszą z dopuszczonym ruchem rowerów, nielicznych autobusów w ciągu ul. Szpitalnej i dojazdami dla mieszkańców.

W sumie w tym roku centrum miasta zyska około hektara nowej powierzchni zielonej ze 118 dużymi drzewami oraz krzewami i inną zielenią.

Centrum miasta czekają też zmiany architektoniczne na ulicach: Chmielnej, Zgoda i Złotej, a później Kruczej. "Co łącznie będzie naturalnym przedłużeniem zmian na tzw. pl. Pięciu Rogów" - dodał wiceprezydent Michał Olszewski.

Projektowane są również dalsze północne i południowe odcinki ul. Marszałkowskiej. Zmiany czekają także Aleje Jerozolimskie, które zostaną zwężone, po planowanym przez kolejarzy od 2024 r. remoncie linii średnicowej.