Do końca roku w centrum stolicy zostanie posadzonych 118 dużych drzew

Pierwsze ze 118 dużych drzew, które do końca roku zostaną posadzone w centrum stolicy, posadzili prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i wiceprezydent Michał Olszewski - poinformował w poniedziałek stołeczny ratusz.

Autor: PAP 07 września 2021 10:13

W poniedziałek zaczęło się zazielenianie centrum Warszawy. Pierwsze ze 118 drzew, które do końca roku staną w centrum stolicy, posadzili prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i wiceprezydent Michał Olszewski.

"Do grudnia, w centrum ścisłym miasta, do tej pory szarym i zdominowanym przez beton i asfalt, pojawi się prawie hektar zieleni. To więcej niż powierzchnia boiska piłkarskiego" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W poniedziałek prezydent Trzaskowski wspólnie z wiceprezydentem Olszewskim wspólnie posadzili pierwsze drzewo po zachodniej stronie ulicy Marszałkowskiej, między rondem Dmowskiego a Świętokrzyską. Docelowo pojawi się tu 38 siedmiometrowych lip srebrzystych.

"To ważna chwila. Proszę rozejrzeć się dokoła, zapowiedzi się skończyły, wszędzie wokół coś się dzieje, a efekty naszych prac zaczynają już być widoczne" - zaznaczył prezydent.

Niedaleko miejsca, w którym została posadzona lipa, trwa już przebudowa okolic ronda Dmowskiego. Będą tam przejścia dla pieszych, chodnika na przystanki tramwajowe, przejazdy rowerowe oraz zieleń na samym rondzie i w narożnikach - w tym 58 drzew. Trwa też przebudowa skrzyżowania Marszałkowskiej z Królewską, której elementem jest przygotowanie miejsca pod zasadzenie zieleni.

Tuż obok, na przebudowanym właśnie tzw. placu Pięciu Rogów, staną 22 klony polne o wysokości 8-9 metrów. Cały plac będzie strefą pieszą z dopuszczonym ruchem rowerów, nielicznych autobusów w ciągu ul. Szpitalnej i dojazdami dla mieszkańców.

W sumie w tym roku centrum miasta zyska około hektara nowej powierzchni zielonej ze 118 dużymi drzewami oraz krzewami i inną zielenią.

Centrum miasta czekają też zmiany architektoniczne na ulicach: Chmielnej, Zgoda i Złotej, a później Kruczej. "Co łącznie będzie naturalnym przedłużeniem zmian na tzw. pl. Pięciu Rogów" - dodał wiceprezydent Michał Olszewski.

Projektowane są również dalsze północne i południowe odcinki ul. Marszałkowskiej. Zmiany czekają także Aleje Jerozolimskie, które zostaną zwężone, po planowanym przez kolejarzy od 2024 r. remoncie linii średnicowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych