Do mieszkańców woj. świętokrzyskiego trafiło 380 mln zł na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła

20 tys. mieszkańców woj. świętokrzyskiego skorzystało z programu “Czyste Powietrze”. Dotacje na wymianę starych pieców i termomodernizacje budynków to 380 mln zł – poinformował w poniedziałek prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach Ryszard Gliwiński.

Autor: PAP 26 kwietnia 2022 09:14

"W sumie mamy już 23 tysiące złożonych wniosków, na kwotę 475 mln zł. Natomiast dziś podpisujemy dwudziestotysięczną umowę. Dzięki czemu do mieszkańców województwa na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła trafiło już 380 mln zł. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach pod względem przekazywania funduszy znajduje się na trzecim miejscu w kraju" - powiedział podczas konferencji prasowej Ryszard Gliwiński.

Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że w całym kraju złożono już ponad 425 tys. wniosków, na prawie 7,4 mld zł. "To są potężne środki finansowe, które przekazywane są osobą w wymianę tzw. kopciuchów, ale także poprawę efektywności energetycznej budynków, dzięki czemu otrzymujemy obniżanie zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzania budynków mieszkalnych" - zaznaczył wiceprezes NFOŚiGW.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodał, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowuje obecnie aktualizację programu "Czyste Powietrze", dzięki której promowane będzie wykonanie gruntownej termomodernizacji budynku poprzez przyznanie dodatkowego dofinansowania na koszty związane z przeprowadzeniem tych prac.

Celem tych działań ma być zmniejszenie ilości paliw wykorzystywanych do ogrzewania domów jednorodzinnych, co jak podkreślił, ma istotne znacznie w kontekście sytuacji geopolitycznej i rosnących cen paliw. "Termomodernizacja wpłynie na jeszcze większe ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz znaczny spadek kosztów ogrzewania budynków" - powiedział Mirowski.

Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka zaznaczyła, że rządowe wsparcie w postaci programu "Czyste Powietrze" przekłada się nie tylko na podnoszenie efektywności energetycznej gospodarstw domowych, ale także na poprawę zdrowia Polaków. Zwracała uwagę, że każdego roku w Polsce na skutek chorób spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza umiera około 40 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych