Do wielkiej szóstki dołączają nowe miasta. Gdzie buduje się dziś nowe inwestycje?

Deweloperzy chcieliby budować więcej i szybciej. Do grona największych graczy na rynku nieruchomości dołączają kolejne mniejsze i bardzo obiecujące miasta. Podaż jest wciąż wysoka, mimo wysokich cen, które od blisko pięciu lat idą cały czas w górę. Jak wygląda obecnie mapa rynku nieruchomości w Polsce?

Autor: housemarket.pl 25 lutego 2022 13:25

  • Problemy z dostępnością atrakcyjnych działek w największych miastach spowodowały, że deweloperzy coraz częściej decydują się na budowę nowych inwestycji w mniejszych ośrodkach.
  • Spośród rozwijających się rynków mieszkaniowych najwięcej nowych inwestycji buduje się w Szczecinie i Katowicach.
  • W Warszawie i pięciu największych aglomeracjach liczba mieszkań w nowych inwestycjach znacznie się zmniejszyła.

- Zeszły rok przyniósł drugi, najlepszy w historii wynik sprzedaży deweloperskiej. Na sześciu największych rynkach, deweloperzy sprzedali łącznie 64,5 tys. lokali, wprowadzając jednocześnie na rynek ok. 59 tys. mieszkań. Popyt przewyższał podaż. W tym roku sprzedaż będzie nieco spadać. Polacy jednak wciąż chętnie inwestują w nieruchomości, bo to niezmiennie najlepszy sposób na ulokowanie swojego kapitału – podkreśla Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24.

Kto dołączył do „ wielkiej szóstki”?

Do tej pory prym na rynku mieszkaniowym wiodła tzw. wielka szóstka, czyli: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto i Łódź. Problemy z dostępnością atrakcyjnych działek w największych miastach oraz rosnący popyt na nieruchomości w mniejszych miastach, w których profesjonalna działalność deweloperska stanowiła niewielki udział, spowodowała, że deweloperzy coraz częściej decydują się na budowę nowych inwestycji w mniejszych ośrodkach.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: NA ŚLĄSKU PATODEWELOPERKA NIE PRZEJDZIE 

- Mniejsze miasta wojewódzkie, to kolejne ważne punkty na mapie nieruchomościowej Polski. W tych lokalizacjach konkurencja jest zdecydowanie mniejsza, a ceny gruntów niższe. Klienci kupują mieszkania z rynku pierwotnego, chcąc podnieść swój standard życia, bo jak wiadomo w mniejszych miastach nadal dominują osiedla z tzw. „wielkiej płyty. Rynek inwestycyjny nie ma tam jeszcze tak bogatej oferty jak największe aglomeracje. Jednak już teraz widać, że mają dobre rokowania na przyszłość - zauważa Katarzyna Tworska.

Szczecin i Katowice w czołówce

Spośród rozwijających się rynków mieszkaniowych najwięcej nowych inwestycji buduje się w Szczecinie i Katowicach. Tylko w zeszłym roku w obydwu tych miastach wprowadzonych zostało do obrotu ponad 5 tys. nowych mieszkań, z czego większość została sprzedana. Porównując rok do roku sprzedaż wzrosła o 25 proc. w Katowicach, oraz o 12 proc. w Szczecinie na koniec 2021. W jednym i drugim przypadku ceny wzrosły o 17 proc.

Praca zdalna, a miejsce zamieszkania

W Warszawie i pięciu największych aglomeracjach liczba mieszkań w nowych inwestycjach znacznie się zmniejszyła. Jednocześnie ze względu na zmianę modelu pracy Polacy decydują się na zakup nieruchomości w mniejszych miastach.

- W naszym serwisie obserwujemy coraz bardziej wzmożony ruch, jeśli chodzi o mniejsze aglomeracje. Obecnie, kiedy większość z nas pracuje zdalnie lub hybrydowo, mamy większą swobodę w doborze miejsca zamieszkania. Zakup nieruchomości nie jest już tak bardzo determinowany bliskim położeniem od miejsca pracy, bowiem nasze biuro jest dzisiaj często tam gdzie my – zauważa Maciej Dymkowski, prezes zarządzający serwisem tabelaofert.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych