Dobra passa na warszawskim rynku nieruchomości nadal trwa

Według analityków w ciągu sześciu miesięcy 2021 r. średnie tempo wzrostu cen mieszkań na rynku wtórnym wyniosło 6 proc. Odnotowano także niewielki miesięczny wzrost cen mieszkań i dużą liczbę pozytywnie rozpatrzonych wniosków o kredyt hipoteczny

Autor: housemarket.pl 11 sierpnia 2021 12:07

  • Przeciętna cena za mkw w pierwszym półroczu 2021 r. wynosiła ponad 11,5 tys. zł.
  • Średnie miesięczne tempo wzrostu cen wyniosło niecałe 1 proc.
  • Średnie tempo wzrostu cen mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie w I połowie 2021 r. wyniosło 6 proc.
  • Rekordowy – bo aż 17 proc. – wzrost przeciętnej ceny ofertowej mieszkań zanotowano w Wawrze.
  • Liczba ofert sprzedaży mieszkań na Mokotowie stanowiła 16 proc. wszystkich ofert na rynku wtórnym.
  • Przeciętny metraż mieszkań wystawionych na sprzedaż w Warszawie wynosi 52 mkw.

Choć wraz z wybuchem epidemii Covid-19 przewidywane scenariusze zwiastowały spadek cen mieszkań nawet o 10-20 proc., słabszy okres na rynku nieruchomości okazał się chwilowy. Już w maju 2020 r. sytuacja zaczęła się powoli stabilizować, a kupujący coraz śmielej korzystali z możliwości obejrzenia nieruchomości. W pierwszym półroczu 2021 r. przeciętna cena za m2 na warszawskim rynku wtórnym wynosiła ponad 11,5 tys. zł. W analogicznym okresie 2020 r. za mkw trzeba było zapłacić średnio 10,8 tys. zł, co oznacza, że zanotowano 7 proc. wzrost.

Co ciekawe, średnie tempo wzrostu cen w skali miesiąca wyniosło niecałe 1 proc. Wyraźna tendencja wzrostowa wskazuje, że sytuacja wróciła do stanu sprzed pandemii, jednak w obliczu zmiany cen za mkw ogólne roczne tempo wzrostu - zmalało. W pierwszych sześciu miesiącach 2020 r. średni procentowy wzrost cen wynosił 12,21 proc., podczas gdy w pierwszej połowie bieżącego roku osiągnął poziom 7,28 proc. Największe tempo wzrostu (o 2,64 p.p.) zanotowano w okresie kwiecień–czerwiec 2021 r.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Sytuacja na warszawskim rynku mieszkaniowym jest stabilna, a zainteresowanie zakupem mieszkań „z drugiej ręki” wciąż wysokie. Nabycie nieruchomości ponownie staje się jednym z najczęściej wybieranych form lokaty kapitału. Do inwestycji zachęcają rekordowo niskie stopy procentowe oraz wysokie wskaźniki inflacyjne. Choć ceny mieszkań rosną, tempo wzrostu nie jest tak szybkie, jak w 2020 r. Wygląda na to, że rynek nie może ponownie zaakceptować zbyt dynamicznego tempa wzrostu cen, dlatego podnosi je na tyle spokojnie, żeby podwyżki nie były dla portfeli kupujących zbyt bolesne - mówi Anton Bubiel, dyrektor operacyjny SonarHome.

Cenowa mapa Warszawy

Patrząc na cenę mieszkań na warszawskim rynku wtórnym w I połowie 2021 r., widać, że średnie tempo wzrostu wyniosło 6 proc. Nawet kilkunastoprocentowa różnica w ofertach wynikała z lokalizacji nieruchomości. Wciąż w czołówce najbardziej popularnych i pożądanych dzielnic znajdują się: Śródmieście, Wola, Mokotów, Wilanów i Ochota. W przypadku pierwszych czterech lokalizacji mediana wzrostu cen w pierwszym półroczu wynosiła od 5 do 10 proc. W porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. największą różnicę w ofertowych cenach mieszkań zanotowano w Wawrze, gdzie średnia cena wzrosła o 17 proc.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych