Dobra passa na warszawskim rynku nieruchomości nadal trwa

Patrząc na stołeczną mapę, widać, że największa różnica w wielkości sprzedawanych mieszkań dotyczyła Targówka i Bielan. W tych dzielnicach – w porównaniu do I półrocza 2020 r. – średnia powierzchnia nieruchomości zmniejszyła się o 5 mkw. Nieco mniej, bo o 4 mkw, zmalała przeciętna powierzchnia mieszkań wystawionych na sprzedaż na Ochocie i we Włochach. W stosunku do analogicznego okresu 2020 r. średni metraż mieszkań znajdujących się w ofercie sprzedażowej na warszawskim rynku wtórnym nie zmienił się jedynie na Bemowie (60 mkw). W porównaniu do pierwszego półrocza 2020 r. o 5 mkw. wzrosła z kolei przeciętna powierzchnia lokali wystawionych na sprzedaż w Wilanowie (75 mkw.).

CZYTAJ TEŻ: TAK ROŚNIE RYNEK MIESZKANIOWY W ŁODZI 

Jakie mieszkania oferował więc rynek wtórny w stolicy w pierwszym półroczu 2021 r.?

Z analiz SonarHome wynika, że o niemal 3 p.p. wzrosła liczba mieszkań o powierzchni 40-50 mw. Mieszkania do 60 mkw. były przedmiotem sprzedaży 63 proc. wszystkich opublikowanych ogłoszeń, notując tym samym wzrost o 5 p.p. w stosunku do pierwszej połowy 2020 r.

W segmencie nieruchomości o powierzchni 90-100 mkw. liczba ofert z rynku wtórnego wynosiła niespełna 2,5 proc. Największe wystawione na sprzedaż mieszkania (ponad 100 mkw.) stanowiły niecałe 10 proc. wszystkich stołecznych ogłoszeń. Nabywcy zainteresowani zakupem mieszkania do 30 mkw. mogli wybierać spośród ofert stanowiących 7 proc. ogółu.

Powierzchnia a ceny mieszkań na warszawskim rynku wtórnym

Analizując opublikowane w pierwszym półroczu oferty, widać, że za mieszkanie o powierzchni 55 mkw. na rynku wtórnym trzeba było zapłacić około 600 tys. zł. Statystycznie, najtańsze mieszkania były wystawione na sprzedaż na Białołęce, gdzie średnia cena ofertowa wynosiła około 485 tys. zł i była o 48 tys. zł wyższa niż w 2020 r.

Największą różnicę w cenie zanotowano w Wawrze. Kupujący zainteresowani nabyciem nieruchomości o wielkości 55 mkw. w tej części Warszawy musieli liczyć się z inwestycją o ponad 73,5 tys. zł wyższą niż w ubiegłym roku. Wzrosły również oczekiwania finansowe sprzedających mieszkania w takich dzielnicach, jak: Ochota, Wilanów i Włochy, gdzie właściciele podnieśli średnią cenę lokali o ponad 60 tys. zł. Z kolei właściciele nieruchomości na Żoliborzu podnieśli cenę swoich lokali jedynie o niespełna 541 zł. W czołówce najwyższych średnich cen ofertowych za lokale o przeciętnej powierzchni 55 mkw. utrzymywały się: Śródmieście, Żoliborz i Wola, gdzie sprzedający oferowali mieszkania o 78 proc. droższe niż w lokalizacjach uznawanych za najtańsze.

W przypadku segmentu mieszkań o powierzchni 70 mkw., średnia cena ofertowa na warszawskim rynku wtórnym wynosiła w pierwszej połowie 2021 r. 780-800 tys. zł. Różnica między najdroższymi a najtańszymi ofertami mieszkań tej wielkości również wynosiła 78 proc. Rozpiętość średnich cen oferowanych wahała się pomiędzy 617,5 tys. zł a ponad 1,1 mln. zł. O ponad 54 tys. zł wzrosły ceny ofertowe mieszkań zlokalizowanych na Śródmieściu. W porównaniu do analogicznego okresu w 2020 r. za mieszkanie w Wawrze trzeba było zapłacić o ponad 93 tys. zł więcej. Duży wzrost przeciętnej ceny zanotowano również w takich lokalizacjach, jak: Ochota (84 tys. zł), Włochy (78 tys. zł) oraz Wilanów (77 tys. zł). Wymagania sprzedających nominalnie wzrosły najmniej na Żoliborzu, zaledwie o 688 zł. Kolejne najniższe przyrosty cen odnotowano w Pradze Południe (45 tys. zł) i na Woli (49 tys. zł).

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych