Dobra passa na warszawskim rynku nieruchomości nadal trwa

- Bogata oferta sprzedaży mieszkań na stołecznym rynku wtórnym w pierwszej połowie 2021 r. dała kupującym szeroką gamę wyboru. Dość wysoka różnica w cenach mieszkań w zależności od lokalizacji pozwoliła ponadto na znalezienie nieruchomości mieszczącej się w założonym budżecie. Duża różnorodność ofertowa to większa swoboda wyboru mieszkania „do wejścia” lub remontu oraz dostosowania lokalu do własnych potrzeb i gustów. Choć przeciętne ceny mieszkań w stosunku do pierwszej połowy 2020 r. wzrosły, dynamika podwyżek w skali miesiąca nie jest zbyt duża – komentuje Anton Bubiel.

Kredyt hipoteczny na wyciągnięcie ręki

Choć w obliczu pandemii wiele banków zaostrzyło kryteria przyznawania kredytów hipotecznych, sytuacja w 2021 r. jest już zdecydowanie korzystniejsza dla kredytobiorców. Z danych BIK wynika, że w czerwcu 2021 r. złożonych zostało 47,74 tys., wniosków kredytowych. To o 32,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. W świetle najnowszego Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe BIK, łączna wartość zapytań wzrosła o niemal 60 proc. w stosunku do danych z czerwca 2020 r.

Uśredniając – kwota, o jaką wnioskowano, to około 326,72 tys. zł. W maju br. wydanych zostało o prawie 48 proc. więcej pozytywnych decyzji kredytowych niż w maju 2020 r. Do podjęcia decyzji o zaciągnięciu kredytu zdecydowanie przyczynia się również niska stopa procentowa oraz rosnąca inflacja. Wzrosły również średnie zarobki. Średnia wysokość pensji w Warszawie osiągnęła pułap 4 988 zł netto/msc, czyli o niemal 500 zł więcej niż w maju 2020 r. Przy średniej cenie 12 tys. zł/mkw. i przy założeniu przeznaczenia pełnej wypłaty na spłatę mieszkania, w obecnej chwili, by nabyć nieruchomość o powierzchni 50 mkw., warszawiacy musieliby odkładać przez 10 lat. Oczywiście jest to tylko kalkulacja, jednak doskonale obrazuje, że marzenie o własnym M może stać się rzeczywistością.

Sytuacja na warszawskim rynku wtórnym w I połowie 2021 r. była stabilna. Stały, ale równomierny wzrost cen mieszkań, szeroka oferta oraz duże zainteresowanie nieruchomościami z „drugiej ręki” spowodowały, że zarówno nabywcy, jak i sprzedający, mogą zaspokoić swoje potrzeby i korzystnie sfinalizować transakcję kupna-sprzedaży. Wzrost przeciętnej wysokości pensji na warszawskim rynku pracy oraz wysoki odsetek pozytywnie rozpatrzonych wniosków kredytowych, przy jednoczesnej niskiej stopie procentowej, zachęca do podjęcia działań i realizacji marzeń o własnych czterech kątach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych