Dobre półrocze dla wielkopolskich deweloperów

Deweloperzy rozwijający inwestycje w Poznaniu oraz podpoznańskich miejscowościach w tym półroczu oddali do użytku więcej lokali, niż rok temu w analogicznym okresie.

Autor: HouseMarket.pl 29 lipca 2016 14:39

Jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, w całym pierwszym półroczu bieżącego roku oddano do użytkowania 73 tys. 653 mieszkania, tj. o 15,1 procent więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r., w którym odnotowano spadek o 3,7 procent.

Dane GUS-u odzwierciedlają aktualną sytuację również na wielkopolskim rynku nieruchomości. Deweloperzy w błyskawicznym tempie oddają do użytku domy, a ponadto budują kolejne. W planach są następne inwestycje, co jest odpowiedzią na tegoroczne dobre wyniki.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wśród czynników mających wpływ na aktywność kupujących jako podstawowy należy wymienić program MdM. Mimo wyczerpania środków z puli na 2016 i pierwszej połowy środków z puli na rok 2017, rządowe dopłaty są i nadal w najbliższych miesiącach będą czynnikiem kształtującym popyt.

– Wyniki sprzedażowe w pierwszym półroczu 2016 są dla nas zadowalające, zarówno w segmencie mieszkań spełniających warunki MdM jak i pozostałych, skierowanych do innego odbiorcy. W działalności deweloperskiej ważne jest uzupełnianie oferty o nowe inwestycje. Duży i zróżnicowany wybór przyciąga do biur sprzedaży kolejnych nabywców. Już niedługo wprowadzimy na rynek kolejne nowe inwestycje. – mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Agrobex.

Popyt na mieszkania pod Poznaniem

Nie słabnie zainteresowanie inwestycjami w całym powiecie. O sporym sukcesie pierwszego półrocza mogą mówić również przedstawiciele KM Building, dewelopera realizującego inwestycje w podpoznańskim Błażejewku oraz Brodowie.

– Na Osiedlu Słonecznym w Brodowie niedawno oddaliśmy do użytku 34 domy w zabudowie szeregowej. Jednocześnie trwają prace przy budowie kolejnych 30 domów. Zadowalająca sprzedaż powoduje, że czasami wyprzedzamy przyjęte założenia inwestycyjne – mówi Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building.

Deweloper planuje dalszą rozbudowę osiedla. W 2017 roku rozpocznie się drugi etap, w ramach którego ma powstać 197 domów, a także pawilon handlowy, plac zabaw i boisko.

Greenbud Development przygotował do użytkowania po sześć domów w zabudowie bliźniaczej w Gortatowie i Siekierkach Wielkich. Trwa budowa dziesięciu domów-bliźniaków w Paczkowie, a mieszkańcy wprowadzą się do nich w pierwszym kwartale 2017 roku.

– Duża grupa naszych klientów to rodziny z dziećmi, chętnie korzystają z programu MdM – zauważa Marcin Brygier, prezes zarządu Greenbud Development.

Ponadto w podpoznańskim Zalasewie trwa budowa Osiedla Wiosennego II. Pod koniec roku do dyspozycji przyszłych mieszkańców będzie przekazane 116 domów o powierzchniach 75, 85 i 98 mkw. Inwestor, Planetbud Development zapowiada jednocześnie kolejne inwestycje w tej miejscowości. Już niedługo do sprzedaży trafią projekty Aleja Wiśniowa z 30 domami dwulokalowymi oraz Aleja Bukowa z 37 mieszkaniami. Natomiast pod koniec roku 2017 zakończą się prace budowlane na inwestycji Wschodnia 19. Projekt zakłada wzniesienie pięciokondygnacyjnego budynku z 146 mieszkaniami. Inwestycja jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynkowe.

Dobre rokowania

Warto zauważyć, że już w marcu wyczerpały się tegoroczne środki w ramach programu MdM, a na początku lipca skończyła się część puli przeznaczona na 2017 rok. Nie zmienia to jednak faktu, że od stycznia 2017 BGK udostępni resztę środków.

– Cały czas sukcesywnie oddajemy do użytku kolejne domy. To dowód niesłabnącego zainteresowania naszą ofertą. Oczywiście wśród nabywców spore grono stanowią klienci wspierający się rządowymi dopłatami. Z pewnością takie transakcje powtórzą się w przyszłym roku, kiedy będą kolejno uruchamiane środki na rok 2017 oraz 2018 – zaznacza Adam Wędrychowicz z firmy Linea.

Wygląda więc na to, że deweloperzy w najbliższym czasie nie zamierzają zmieniać swojej polityki inwestycyjnej. Na rynku wciąż widoczny jest duży popyt. Dlatego deweloperom trudno decydować o ograniczaniu skali inwestycji. Ilość uruchamianych budów, a w konsekwencji również lokali oddawanych do użytku, prawdopodobnie nie spadnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych