Dolnośląskie: KGHM i 15 samorządów podpisało list intencyjny ws. rozwoju OZEPAP - 18 listopada 2020 14:15


Współpraca przy wskazywaniu gruntów pod instalacje odnawialnych źródeł energii oraz wspólne wypracowanie rozwiązań administracyjnych w obszarze OZE - zakłada list intencyjny podpisany przez KGHM Polska Miedź oraz 15 samorządów z Zagłębia Miedziowego.

Jak podał w środę w komunikacie KGHM, sygnatariusze listu intencyjnego zapowiedzieli współpracę m.in. "przy określaniu potencjalnych gruntów pod instalacje OZE oraz inicjowaniu i prowadzeniu konsultacji służących wypracowaniu rozwiązań administracyjno-organizacyjnych w obszarze rozwoju OZE".

"Strony zadeklarowały także dialog i wzajemne informowanie się o podejmowanych inicjatywach w przedmiotowym zakresie oraz integrowanie środowisk zainteresowanych rozwojem zrównoważonej niskoemisyjnej gospodarki" - podała miedziowa spóła w komunikacie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

List intencyjny został podpisany w środę podczas zorganizowanej przez KGHM i Związek Pracodawców Polska Miedź konferencji online "Zielone Zagłębie Miedziowe - Odnawialne Źródła Energii (Fotowoltaika)".

Prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński podkreślił podczas konferencji, że zielona energia stała się ogólnoświatowym wyzwaniem - jak mówił - "nie tylko w sensie ideologicznym, ale właśnie biznesowym".

"KGHM bada zdolność firmy do produkcji w oparciu o zieloną energię i aktualnie opieramy się głównie na fotowoltaice i źródłach wiatrowych. Co więcej, już z powodzeniem realizujemy takie projekty, które sprawią, że będziemy jeszcze bardziej efektywni energetycznie. Wszystko w oparciu o dobrą współpracę z samorządem województwa i gminami Zagłębia Miedziowego" - powiedział Chludziński.

Jak podano, KGHM planuje do 2030 r. połowę zapotrzebowania na energię elektryczną pokryć z własnych źródeł, w tym z OZE. Budowane są farmy fotowoltaiczne, które w najbliższych dwóch latach mają dać moc ponad 10 MW. To w skali roku pozwoli uniknąć ponad 8 tys. ton emisji CO2 i innych związków azotów, siarki oraz pyłów - podała spółka.